Alaettin EKİZER
Alaettin EKİZER
alaettinekizer@yenikonya.com.tr

VAHŞİ BATI

01 Temmuz 2021, Perşembe günü eklendi.

Kanada'nın Sakatchewan eyaletindeki Marieval Yatılı Kilise Okulu'nun bahçesinde resmi kayıtlarda olmayan 751 çocuk cesedinin olduğu mezarlar bulundu.

Kanada'da İlki 1840'ta açılan yatılı Katolik Kilisesi Okullarından halen 139 tane var.

Bu okullar yerlilerin çocuklarını beyaz çoğunluğa entegre etmek, yani asimile etmek için açıldı.

Bunun için yerlilerin çocukları ailelerinden zorla alınarak kültürlerinden koparıldı.

Bu yolla ailelerinden koparılan 150 binden fazla yerli çocuk kötü muameleye maruz kaldı, cinsel ve fiziksel tacize uğradı, açlık ve soğuğa mahkûm edildi.

Dönemin Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper, 2008'de yatılı kilise okullarında yaşananlar için devlet adına özür diledi. Bu trajedinin ortaya çıkarılması için bir Komisyon kurdu.

Komisyon hayatta olan altı bin mağdur çocuğu dinledi. 2015'te tamamlanan 4 bin sayfalık Komisyon raporunda 5 bin 995 masum yerli çocuğun öldürüldüğünü tespit etti.

Ailelerinden zorla alınan çocuklara kilise yatılı okulu görevlilerinin, cinsel ve fiziksel kötü muamelenin yanı sıra çocuklar üzerinde tıbbi deneyler yaptıkları da belirlendi.

Yaşananlar "kültürel soykırım" olarak nitelendirildi ve hükümete sorunun çözümüne ilişkin 94 maddeden oluşan tavsiyelerde bulunuldu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau bu trajediyi "Kanada tarihinin en karanlık bölümlerinden biri" olarak nitelendirdi. Konu hakkındaki haberler özetle böyle.

Bize soykırım isnadında bulunanlara bakar mısınız?

"Çağdaş ve gelişmiş denilen batı toplumu, yaşadığımız yüzyılı bir dünya savaşları dönemi yapmakla yetinmemiş, kendi içinde sürekli mutsuzluklar yaratarak kendi bireylerini kendisine yabancılaştırıp umutsuzluğun götüreceği en son iskeleye, ölüme sürüklemiştir.” (Atilla İlhan)

Kanada'da yaşanan bu trajedi Alman şair Friedrich Holderlin'in "Hiçbir şey insan kadar yükselemez ve onun kadar da alçalamaz.” İfadesiyle ne kadar da örtüşüyor.

Batı insanlığa kan ve gözyaşından başka bir şey vermedi. Çünkü farklılıklara tahammülü yok. Her toplumu ve her kültürü asimile etmeyi gaye edinmiş. Farklı olanlara hınç ve nefret duyuyor.

Zira Batı, Fransız düşünür Jean Genet'in "Eğer dünyayı anlamak ve mutlu olmak istiyorsak hınçtan ve nefretten arınmamız gerekir.” Sözünden hiç ders almadı.

İçimizdeki Batı hayranları, size sesleniyorum! Kanada'da yaşanan bu trajediye ne diyorsunuz?

Bu vahşet ve soykırımın yüz binde biri Müslüman bir ülkede yapılsa veya münferit bir hadise meydana gelse, en yüksek perdeden bağırarak ortalığı yıkmayı iyi becerirsiniz.

Fransız düşünür Roger Garaudy "Batı tarihin en büyük günahıdır.” Diyor. Buna katılıyor musunuz?

"İnsanlar, kötülük karşısında kararsız kalmak hakkına sahip değildirler.” (Maday)

İnsanlık iddiasında olanlar, bu vahşete sessiz kalamazlar.

Halk TV'den, Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerinden, Yılmaz Özdil'den, Uğur Dündar'dan, Emin Çölaşan'dan ve diğerlerinden tepki bekliyorum.

Haydi! Samimiyseniz ses verin…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ