Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK
kazim.ozturk@yenikonya.com.tr

Konya’da Medfun Peygamberler

21 Mayıs 2019, Salı günü eklendi. Font boyutu:

2008 yılında ilk kitabım; "KONYA'DA DİNİ HAYAT” ı yayınlamıştım. Orada 3. Bölüm olarak; 106. Sayfada; "Peygamber Mezarları” başlığı altında Konya'da medfun olan peygamberleri ele almıştım. Tevafuk oldu. Değerli araştırmacı yazar dostum Ahmet Çelik, TYB'de bu konuyu anlattı. Güzel bir sunum oldu. Katılımcı sayısı fazlaydı. Konferans salonu almadı. Sonra gelenler ayakta dinlemek zorunda kaldı.

Demek ki, insanlarımız bu konuya ilgi duyuyordu. Konu Konya olunca, Konya'daki manevi atmosfer olunca dikkatler daha da yoğunlaşıyordu.

Ahmet Çelik'e kulak verelim birlikte; En çok Peygamber Konya'da.

PEYGAMBERLİK EVRENSELDİR
Peygamber; "Allah'ın emirlerini ve öğütlerini insanlara bildirmek üzere seçtiği elçi, anlamında olan ve Farsçadan Türkçeye geçen ‘peygamber' kelimesinin Arapça karşılığı ‘Resul' ve ‘Nebi'dir. Resul, yeni kitap ve şeriat ile insanlara gönderilen peygamber; Nebi ise, Allah'ın emir ve yasaklarını insanlara haber veren fakat yeni kitap ve şeraitle gönderilmeyen, kendinden önceki resule tabi olan, onların tebliğini ümmetlerine bildirmekle görevli olan peygamberlerdir. Her resul nebidir, fakat her nebi, resul değildir”.

PEYGAMBERLERLİĞİN DİLİ YOKTUR

Peygamberlik evrenseldir ve şeraitlerinde bazı farklılıklar olsa da hepsinde iman, ibadet ve ahlak esasları ortaktır. Peygamberlik Allah'ın uhdesindedir, O'nun dilemesiyle peygamber olunur. Şahsi nüfuz, servet, bilgi ya da veraset yoluyla peygamberlik elde edilemez. Peygamberlik makamı devamlıdır ve tarihin her devrinde peygamberleri görmek mümkündür. Peygamber gelmeyen toplum yoktur. Yahudilerin iddia ettiği gibi sadece belli bir ırka peygamber gelmiş değildir. Peygamberlikte özel bir lisan seçilmemiş ve her peygamber, gönderildiği kavmin diliyle tebliğde bulunmuştur.

BÜTÜN PEYGAMBERLERE İNANMAK ESASTIR

Kur'an-ı Kerim'de 25 peygamber ismi geçer, bir kısım peygamberden ise zikredilmez. Bazı Hadis-i Şerif kaynaklarında 124 bin veya 224 bin nebi ile 315 resulün olduğu bildirilmiştir. 3 ismin peygamber olup olmadığı da ihtilaflıdır. Tarihte bazen peş peşe, bazen aynı zaman dilimi içinde peygamberler gönderilmiştir. Biz, adı bilinsin veya bilinmesin; Allah'ın gönderdiği peygamberlerin hepsine inanır ve tasdik ederiz.

PEYGAMBERLERİN GÖNDERİLME GEREKÇELERİ

Önceki peygamberlerin talimat ve mesajının kaybolup gitmesi; getirdikleri mesajının daha da mükemmelleştirilmesi, bazı değişikler ve ilaveler yapılması; talimatı sadece belli bir kavim ve ya bölgeye mahsus iken başka milletlere şamil kılmak ya da bir peygambere yardımcı olmak için yeni bir peygamber gönderilmiştir. Son Nebi ve Resul Hz. Muhammed (SAV)'de bu sebeplerden hiç biri mevcut değildir. O'nun mesajına eklenecek ve çıkarılacak bir şey yoktur. O bütün insanlığa gönderildiği için ‘hateme'n-nebiyyin vel-mürselin' olmuştur. O peygamberlerin sonuncusu olmuştur ve ondan sonra peygamber olmamıştır”.

TÜKİYE'DE 28 PEYGAMBERİN VARLIĞI BİLİNİYOR

Türkiye'de de 28 peygamber medfun veya makamı bulunmaktadır. Diyarbakır'da 10, Şanlıurfa'da 13, Adıyaman ve Şırnak'ta 1'er, Tarsus'ta ise 3 peygamberin medfun olduğu rivayet edilir. Dolayısıyla bu şehirlerimiz "Medine-i Enbiya yani Peygamberler Şehri” olarak kabul edilmektedir. Bunlardan Hz. Şit ve Hz. Lokman Tarsus Ulu camiinde medfundur. Danyal'ın Tarsus'ta hem de İran'dadır. Diyarbakır merkezde Yunus ve Cercis, Eğil ilçesinde Zülkifl, Elyesa, Harun-ı Asafi, Danyal (Zülkifl oğlu), Nebi Hallak ve Nebi Harut, Ergani ilçesinde ise Enüş peygamber bulunuyor. Yunus'un Diyarbakır'la birlikte Musul'da da makamı vardır.

Musalla Kabristanı, Konya'nın en eski kabristandır. Roma döneninden itibaren oluşmaya başlamıştır. Kabristanda Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlılar devrine ait çeşitli türbe ve mezarlar mevcuttur. Üç peygamber Sarı Yakup Mezarlığı yakınındadır. Mehmet Ali Uz bir bu peygamberin Eski Garaj Caddesi üzerinde Tolluoğlu Camii yanında, bugün park ve otobüs terminali haline getirilen kabristanda olduğunu ifade etmektedir. Bir peygamber Eski Garaj Caddesi'nde Büyük Otel'in bulunduğu Şehitler mevkiindedir. Bir peygamber Atatürk Anıtı'nın güney kısmı ile Ticaret Lisesi karşısı arasındaki Hisarönü yakınlarındadır. 3 peygamber Sultan Alaaddin Camii bahçesindedir. Hamun ve Şalih adlı iki peygamber bugün Zafer'deki Kibrit Apartmanı'ndan eskiden Doğumevi olan Konya İl Sağlık Müdürlüğüne kadar uzanan Yeni Kale Kapsı dışındaki kabristanda medfundur.”

EN ÇOK PEYGAMBER KONYA'DA
Şanlıurfa'da 13, Diyarbakır'da 10 peygamber bulunduğunu, Konya'da ise kuvvetli bulgularla en az 14 peygamber bulunduğunu ifade eden Çelik, "Bu bilgiler ışığında en ülkemizde en çok peygamberin Konya'da olduğunu söylemek mümkündür. Eksik olan, kabirlerinin günümüze kadar ulaşmamış olmasıdır. Zaten Konya'da pek çok tarihi eserin günümüze ulaşması mümkün olmamış, pek çok mezar da diğer tarihi miraslar gibi yok edilmiştir.” Diyerek konferansını bitirdi. Teşekkür ederim kıymetli Çelik. Teşekkürler TYB Konya Şubesi. Değerli yazarın derin bilgisinden yararlanma fırsatı buldum.

Bu yazı 393 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ