Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Reklam
Niyazi DÜNDAR
Niyazi DÜNDAR
niyazidundar@yenikonya.com.tr

Çörek Otu Yağı Kullanımı

17 Mart 2018, C.tesi günü eklendi. Font boyutu:

Önceki haftalarda değindiğim çörek otu yazısından sonra birçok kişinin çörek otu yerine çörek otu yağı kullanımını sormaları üzerine, tohumdan çıkartılan yağ nasıl fayda ediyormuş değinmek istedim.

Çörek otu yağı basitçe çörek otu tohumlarının sıkılması ve sıkıştırılması ve özümlenmesiyle üretilen, elde edilen yağdır. Gerekli malzemeler temin edildiğinde evde üretebileceğiniz bu yağı ticari olarak da satın da alabilirsiniz.

Çörek otu yağı antibakteriyel, antiinflamatuar, antioksidan, mantar önleyici, astım önleyici, antihistamin, antiviral, antikoagülan özelliklere sahip olan çörek otu yağının faydalarından bahsedelim.

Kalp ve damar sağlığına iyi gelir; Çörek otunun doymamış omega-6, omega-9 yağ asitleri ve fitosterol bakımından zengin olması nedeniyle çörek otu yağı kalp ve kardiyovasküler sistemi etkileyerek kalbinizi güçlendirmeye ve sağlıklı tansiyon düzeylerini korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda kan kolesterol düzeylerini kontrol altında tutmaya destekçidir.

Kan şekerini dengeler: Çörek otu yağı, pankreasta insülin üretiminden sorumlu beta hücre üretimini arttırır ve zarar görebilecek olan hücreleri iyileştirmeye yardımcı olur.

Astıma iyi gelir; Çörek otu yağı astım semptomlarını azaltmak için oldukça faydalıdır. Bu yağın antiinflamatuar etkileri astım belirtilerini iyileştirmek için kullanılabilir. Solunum yollarındaki iltihaplanmayı azaltmaya olan güçlü etkisi bronşit semptomlarına da yardımcı olabilir.

Sindirime iyi gelir; Çörek otunda sindirimi kolaylaştıran, şişkinlik, gaz ve mide kramplarını azaltmaya yardım edebilecek maddeler bulunmaktadır. Bağırsak krampına bağlı ağrıya neden olan diğer durumları da rahatlatabilir.

Kilo vermeye yardımcı olur; Mükemmel bir antiinflamatuar ajan ve iştahı azaltıcı olduğu için fazla kilonun verilmesine yardımcı olmaktadır.

Karaciğer sağlığına iyi gelir: Çörek otu yağının, karaciğeri toksik maddelerden korur ve olası karaciğer hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kimyasallara maruz kaldıktan sonra tükenen antioksidanları canlandırmaktadır

Bağışıklık sistemini güçlendirir; Çörek otu yağı tüketmek aynı zamanda bağışıklığı doğal olarak arttırmanın etkili bir yolu olabilir. Ateş ve grip zayıf bağışıklık sisteminden kaynaklanır. Çörek otu yağı ise ateş ve gribi rahatlatan antiinflamatuar özelliklere sahiptir.. Bir bardak ılık suya bir kaç damla çörek otu yağı ve bal ekleyebilir, hastalık süresi boyunca günde bir bardak bu karşımı içerseniz iyileşme sürecine yardımcı olur.

Öksürüğe iyi gelir; Bronş tüplerinin iltihaplanması havayı solumayı zorlaştırır. Çörek otu, öksürüklerin tedavisi için ideal olan antiinflamatuar özellikleri içerir bu nedenle doğal bir tedavi edicidir.

Çörek otu yağını nasıl tüketelim; Genelde başlangıçta, 2 hafta boyunca günlük 3 kez bir çay kaşığı; sonrasında günde 1 veya 2 kez 1 çay kaşığı olarak öneriliyor. Ayrıca kapsül formunda da alınabilir. 2 kapsül, bir çay kaşığı miktarına eşittir.

Soğuk pres şeklinde üretilen, koruyucu ve katkı maddesi olmayan %100 çörek otu yağı tercih edilmelidir. Kullanıma başladıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır. Bazı çörek otu yağları farklı yağlarla karıştırılıp satılmaktadır. Sağlık açısından bu tür ürünlerin yararı düşüktür.

Büyük dozlarda tüketilen çörek otu yağının yan etkileri hakkında çok fazla bilgi yok. Bu nedenlerle bebeklere verilmemelidir. Çörek otuna alerjisi olan insanlar da bu yağı tüketmemelidir. Büyük dozlarda kullanmak, melanthin adı verilen bir besin maddesi nedeniyle toksik hale gelebilir. Her zaman dediğimiz gibi fazlası zarar azı karar diyerek sağlıklı mutlu günler diliyorum.

Bu yazı 705 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ