Fahri ÖZPARLAK
Fahri ÖZPARLAK
fahriozparlak@yenikonya.com.tr

LALE-İ MÜNEVVERAN (İLAHİ GÜCÜN SİMGESİ LALE)

08 Aralık 2020, Salı günü eklendi.

Lale-i Münevveran 

Lale'nin yaydığı ışık ve yapan sanatçısının adıyla da anılan bir dizi İstanbul lalesine günümüzde Dr. Münevver ÜÇER'in verdiği isim olan lale-i münevveran, değişik kağıt, zemin, boyama teknikleri kullanılarak yapılmış tezhip çalışmalarıdır. Cumhuriyet dönemiyle birlikte duraklamaya girmiş olan Türk tezhip sanatında, 18. yüzyıldan bu yana tarama tekniği ve tezhip tekniğinin bağdaştırılarak ve de güncel bir yorum katılarak yapıldığı ilk lale serisi tezhip çalışması olma özelliğini taşımaktadır. Yaklaşık iki yıldır süren İstanbul Laleleri serisinin yapıldığı tezhip çalışmaları 30 adedi bulmuştur. Bu eserlerin kitaplaştırılma çalışmaları halen devam etmektedir. Mimar Sinan Güzel sanatlar Üniversitesi, Güzel sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Tezhip dersi Öğr. Gör. Dr. Münevver Üçer tarafından yapılan bu çalışma ile yok olmaya yüz tutmuş olan lale ve tasavvufi manadaki yorumları gün yüzüne çıkarılmakta, tezhipten akan gizli güç ile sanat sevenlerle tekrar buluşmaktadır. Genç nesil arasında pek bilinmeyen altmışaltı (66), Allah, Hilal, Lale espirisininde vurgulandığı müzehhibe Münevver Üçer'in lale çalışmalarında, sanatın yanında, tasavvufi yaklaşıma da yer verilmiştir. 18.yüzyılın ince tarama tekniği 16. yüzyılın en ince tezhip teknikleri günümüz yorumlarıyla harmanlanarak gelecek yüzyıllarda geriye dönüp bakıldığında, işte 21. yüzyılda da bu tarz çalışılmış denecek kadar yenilikçi bir o kadar da tezhipin özünü koruyarak yapılmış olan çalışmalardır. 

Bir başka özellik ise tezhibin yüzyıllardır süregelen yazısının elbisesidir lafsasına da, yapılan çalışmalarla nokta koymuş olmasıdır. Yeri geldiğinde bir lale için bir hafta, yeri geldiğinde bir ay gibi sürelerde fırça sallayan sanatçımız Münevver Üçer, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Tezhip Bölümü'nde verdiği derslerin yanı sıra, 2005-2006 eğitim sezonunda Kadıköy Hasanpaşa ISMEK'te ve Caddebostan'da yer alan Atölye isimli çalışma atölyesinde tezhip sanatına ilgi duyanlara ve meraklılarına bu sanatı öğretmekte ve sanatçılar yetiştirmektedir. 

KAYNAKÇA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Kalem işi Öğretim Görevlisi,İSMEK,2006, İstanbul

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ