Songül KARAMAN
Songül KARAMAN
songulkaraman@yenikonya.com.tr

YETENEKLERİMİZİ KEŞFETMEK

12 Mart 2022, C.tesi günü eklendi.

Yeteneklerin bilimsel olarak kalıtsal olduğu bilinmektedir.Fakat insanların ilgi duyduğu ve sevdiği alanda başarılı olması sadece yeteneğine bağlanamaz .İlgimiz olan bir alanda gelişim sağlamak hatta uzmanlaşmak bile mümkündür.Bunun için istekli olmak ,çalışmak ,azimle yolumuza devam etmek gerekmektedir.

Yeteneklerimizi geliştirmek hatta farkında olmadığımız yönlerimizi keşfetmek bize yeni kapılar açacaktır. Şimdi yeteneklerimizi keşfetme ve geliştirme yolunda izleyeceğimiz adımları sıralayalım.

*Öncelikle yeteneğimiz olduğunu düşündüğümüz alanı belirlemeliyiz. Örneğin sanat dallarına karşı eğilimimiz varsa bunu hangi sanata daha yatkınız değerlendirerek daha belirginleştirmiş oluruz .Diyelim ki edebiyata ilgimiz var . Düşünce ve duygularımızı satırlara dökmek bize iyi geliyor ve mutlu ediyor .Peki bu yönü geliştirmek için neler yapabiliriz düşünelim .Öncelikle okumaya daha fazla zaman ayırmalıyız.Bu hem sözcük haznemizi geliştirecek hem ifade kabiliyetimizi de geliştirecektir.

*Yeteneğimiz olan hakkında mümkünse eğitim almalı ,kurslara gitmeli ve araştırma yapmalıyız.

*Yetenekli olduğumuz alanda ki kapasitemizi ölçmeli ve eksikleri not etmeliyiz

*Motivasyonumuzu yüksek tutmalıyız bu öğrenme hevesimizin artmasını sağlayacaktır

*Tek noktada sabit kalmayıp çok yönlü olmaya özen göstermeliyiz. Bu sayede yeni bilgiler edinmemiz kolaylaşacak ve eğer yanlış bilgilerimiz varsa da bunları düzeltme yönünde ilerlememiz kolaylaşacaktır

*Seçtiğimiz alanda başarılı kişileri kendimize rol model alabiliriz. Onların yaşamlarını takip ederek izledikleri yollardan çalışma planımıza örnekler koyabiliriz

*İletişime kolay geçebileceğimiz bilgi ve tecrübesine güvendiğimiz kişilerden fikirler alabiliriz

*Planımızı uygulamaya koyduğumuz zaman geri dönüşümler nasıl oluyor bunun farkında olmalıyız .Ne kadar hızlı değerlendirme yaparsak o kadar hızlı ilerleme kaydetmemiz mümkün olacaktır.

*Evimizin bir köşesinde bizi yeteneğimizle ilgili olarak motive edecek objelere yer verebiliriz

*Çalışmalarımızı haftalık olarak değerlendirmeliyiz .Bu hangi aşamada olduğumuzu ,ne kakar gelişim sağladığımızı görebilmek için faydalı olacaktır .

*Hayatımızın genelinde etkili olan fiziksel ve ruhsal dinlenme için zaman ayırmak çalışmalara daha verimli devam etme için mutlaka yapılmalıdır.

*Çalışmalarımızda yol kat ettiğimizi düşündüğümüzde yeteneğimizle ortaya çıkardığımız eser ve ürünleri başkaları ile paylaşarak değerlendirmelere sunup fikirler almalıyız .Bu sayede kendimizin göremediği yanları öğrenerek ne kadar başarılı olmuşuz net şekilde öğrenmemize yardımcı olacaktır

*Çalışmalarımızda kararlılıkla devam etmeli başarıya ulaşana dek vazgeçmemeliyiz

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ