Reklam
Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Ömer Lütfi ERSÖZ
Ömer Lütfi ERSÖZ
omerlutfiersoz@yenikonya.com.tr

Dünyevileşme -1-

18 Mayıs 2018, Cuma günü eklendi. Font boyutu:

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından, İçişleri Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Selçuklu Belediyesi'nin destekleriyle, organize edilen Ufuk Turu Programlarının 15.si bu yıl, 9-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında, tarihi ve kültürel zenginliği ile tebarüz etmiş, Osmanlı payitahtı Bursa'da, başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Hızlı tren ile Konya'mızdan Bozüyük'e, oradan da otobüslerle Bursa'ya seyahat ederken, otobüste ‘Dünyevileşme' konusundaki görüş ve düşüncelerimi aktarma imkânına sahip oldum. Özet olarak ifade etmeye çalıştığım hususlarda, birbirinden değerli akademisyen ve alanında uzman çok değerli kardeşlerimiz tarafından da sunumları ile teyit edilmiş oldu. Görüşlerimin kısa bir özetini aktarmak istiyorum: Meşru ve helâl yoldan dünya nimetlerinden, dünyayı öncelemeden faydalanmakta bir sakınca yoktur. Önceliğimizin ahiret olması gerekir. Dünya hayatı, ahiret hayatına tercih edilirse, o zaman dünyevileşme hastalığının baş göstereceğini vurgulamıştım. Müslümanın ebediliği dünya da arama çabası, ilimden irfandan uzak durarak Allah (c.c.)' ı, ahireti unutma, helâl- harama dikkat etme duygularındaki zayıflama v.b. hasletlerin dünyevileşme olduğunu ifade etmiştim. Âyet-i Kerime ve hadis-i şeriflerin ışığında Yaratılış gayemizin kulluk olduğu, bu dünyaya imtihan için gönderildiğimizin her daim hatırlanılmasının önemini anlatarak dünya ve ahiret dengesini çok iyi kurmamız gerektiğini belirtmiştim. Ayrıca dünya hayatı, ahiret hayatına tercih edilirse, Müslüman canını ve malını Allah (c.c.), rızası için veremezse o zaman dünyevileşme hastalığının baş göstereceğini, kısacası; ahiretin tarlası mesabesinde olan dünyayı, dünyevileşmeden iyi değerlendirip, Rabbimizin rızasını dünya da kazanmamız gerektiğini, dünyanın kalıcı yurt olmadığını özet olarak ifade etmeye çalışmıştım.

İlk gün akşam Ufuk Turu toplantılarının tanışma oturumu gerçekleşirken, Bursa da olduğumuzu bile Üstad Cengiz Numanoğlu aradılar, oturumun olduğu günler müsait olmazsınız bugün muhabbet edelim diyerek geleceklerini bildirdiler. Tanışma programı devam ederken otelin lobisinde olduğunu haber verdiler. Toplantı salonundan çıkarak Üstadı karşıladım. Toplantı bölümüne beraberce geçtik. Tanışma bölümü tamamlanınca aramızda Bursa da yaşayan Şuur isimli şiir kitabının şairi Cengiz Numanoğlu'nun bulunduğunu, Bu Şehir Bursa ve Konya Denince şiirlerini okumasının güzel olacağını ifade edip, şiirlerin hikâyesinide kısaca anlattım. Bahse konu şiirlerin hikâyesini ekteki linkten okuyabilirsiniz.

Akabinde Üstad Cengiz Numanoğlu, Bu Şehir Bursa ve Konya Denince Şiirlerini okuyup, ilk gün toplantımıza bir lezzet kattılar. Rabbimiz, razı olsun.

Toplantılar, Platform üyesi 184 sivil toplum kuruluşunun ev sahipliğinde, Bursa Sivil Toplum Kuruluşları Platformunun desteğiyle, Türkiye'nin yedi bölgesinden 53 şehir ve Konya'dan katılanlarla birlikte toplamda 350 sivil toplum temsilcisi katılmıştır. Ülkemiz, bölgemiz ve dünyamızın çok hızlı ve sancılı biçimde tecrübe etmekte olduğu değişim ve dönüşüm sürecinde, temel değerlerimizden kopmadan, gündelik hayatın akışı içinde herhangi bir duraksamaya mahal vermeden, özellikle yaratılış gayemizden uzaklaşmadan değişimi yönetme konusunda kararlı olmamızın önemi çok büyüktür. 15. Ufuk Turu Bursa Programının bu yıl ki ana konusu ‘Sivil Toplum ve Dünyevileşme' olmuştur. Alanında son derece saygın akademisyen ve sivil toplum yetkilileri tarafından sunulan tebliğler çerçevesinde, açılış programı sonrasındaki dört ayrı oturum ile gerçekleştirilerek çeşitli yönleriyle ve derinlemesine tartışılmıştır.

‘Din Ve Dünyevileşme' konu başlıklı ilk oturumun Başkanlığını Prof Dr. Bilal Kuşpınar yapmıştır. ‘Dinin Dünyaya Bakışı'-Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, ‘Dünyevileşmenin Tarihi' ni - Prof. Dr. Ali Akpınar, ‘Günümüzde Dünyevileşmenin Sebepleri' ni - Prof. Dr. Abdullah Topcuoğlu, ‘Dünyevileşme Karşısında Değerlerimiz' i - Prof. Dr. Ejder Okumuş tarafından bütün yönleri ile ele alınarak, tebliğlerini sunmuşlardır.

‘Değerler Ve Dünyevileşme' konu başlıklı ikinci oturumun Başkanlığını Prof. Dr. Saim Kılavuz yapmıştır. ‘Değerler Eğitimi Ve Dünyevileşme' - Dr. Öğr. Üyesi M. Esat Altıntaş, ‘Cinsiyet Rollerinin Değişimi Ve Dünyevileşme' – Sema Maraşlı, ‘Değerler Aşınması Ve Dünyevileşme'- Prof. Dr. B. Ali Çetinkaya, ‘Aile Ve Dünyevileşme'- Prof. Dr. Saffet Köse tarafından bütün yönleri ile ele alınarak, tebliğler sunulmuştur.

"Gündelik Hayat Ve Dünyevileşme” konu başlıklı üçüncü oturumun Başkanlığını Prof. Dr. M. Emin Ay yapmıştır. ‘Toplumsal Değişim, Dünyevileşme Ve Hukuk'- Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Akman, ‘Ekonomik Hayat Ve Dünyevileşme' – Dr. Öğr. Üyesi Mustafa özel, ‘Sosyal Hayat Ve Dünyevileşme'- Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru, ‘Dünyevileşme Ve Münzevileşme Arasında Hayat'- Prof. Dr. Kudret Bülbül tarafından ele alınarak, tebliğlerini sunmuşlardır.

"Sivil Toplum Ve Dünyevileşme " konu başlıklı dördüncü ve son oturumun Başkanlığını Prof. Dr. Birol Akgün yapmıştır. ‘Dünyevileşme karşısında STK'lar'- Prof. Dr. Önder Kutlu, ‘Dünyevileşen STK'lar'- Prof. Dr. Ali Akmaz, ‘Dünyevileşme Karşısında Din Hizmeti Veren Kurumlar'- Prof.Dr. Mefail Hızlı, ‘Sekülerizmin Hastalıkları Ve Tedavisi'- Prof. Dr. Nevzat Tarhan tarafından ayrıntılı bir şekilde masaya yatırılıp ele alınarak, tebliğler sunulmuştur.

‘Sivil Toplum Ve Dünyevileşme' ana başlığı altında dört oturum şeklinde gerçekleştirilen toplantılarda toplam 16 adet tebliğ sunulmuştur. Mutat olduğu usulle, sunumlardan hemen sonra gerek soru ve değerlendirmeler yoluyla, gerekse istişarî mahiyette ve yüz yüze görüşmeler aracılığıyla katılımcıların karşılıklı fikir alışverişinde bulunmaları sağlanmıştır. Hakikaten her yönüyle doyurucu, kaliteli güzel bir program gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca, "Sivil Toplum İstişare” toplantılarında, ülkemizin farklı bölgelerinden Toplantıya iştirak eden kuruluş temsilcileri sivil toplum ve ülke meselelerini tartışıp, görüş alışverişinde bulunmakla kalmamış, işbirliği imkânları husussunda somut önerilerde bulunulmuştur. Toplantılar tamamlandıktan sonra Kültür gezisi gerçekleştirilmiştir. Bu vesile ile Osman Gazi, Orhan Gazi Türbeleri, Emir Sultan Türbe Ve Camii, Ulu Cami v.b. önemli olan tarihi, kültürel zenginliklerini ziyaret etme imkânına sahip olduk. Sonuç bildirgesinin okunması sonrası program sona ermiştir. (Devam Edecek)

Bu yazı 593 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ