Reklam
Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Recep Öğütçü
Recep Öğütçü
recepogutcu@yenikonya.com.tr

Başkan Adaylarının Dikkatine

15 Aralık 2018, C.tesi günü eklendi. Font boyutu:

Partiler belediye başkan adaylarının büyük kısmını belirlediler. Belirlerken farklı kriterler uyguladılar, farklı testler yaptılar. Temayüller, anketler derken ince elediler, sık dokudular.

     Evet, mevcut başkanların ve yeni başkan adaylarının yaptıkları, yapamadıkları, yapmak istedikleri ve yapması gerekenler var. Mevcut başkanların yaptıkları yapacaklarının teminatı görülerek içlerinden başarılı olanlar tekrar aday gösterildiler. Ak Parti başkan adaylarının yarıdan fazlasını yeni adaylardan belirledi, yeni yüzleri aday gösterdi. Yıpranmış, eskimiş yüzlerle seçime gitmek istemedi.  

     Biliyoruz ki belediyecilik farklı bir tecrübe. Öğretmenliğinde, doktorluğunda, avukatlığında, esnaflığında, tüccarlığında başarılı olan nice insanlar belediye başkanlığında başarılı olamamışlardır. Halkı memnun etmek, eşit hizmet dağıtmak, belediye çalışanlarını yönetmek, yönlendirmek, pozisyonlarını belirlemek, liyakatlıları bulup ekip kurmak kolay değildir. Çalışanların hepsi siyaseten işe alınmışlardır, kendisini işe alan mevcut başkana veya eski başkana minnet duygusu içindedirler. İçlerinde rahat ortamda çalışmak isteyenler, bu yüzden yalakalık yapanlar, ispiyonculuğa soyunanlar olacaktır. Başkan iyi bir insan sarrafı olmalı,yalakaları, ispiyoncuları, adam satanları, ihanet karakteri taşıyanları, yalan söyleyenleri ferasetiyle ayırabilmeli. Her yüze güleni dost sanmamalıdır.

     İşçiyle çok oynayan, ayrıntılarda boğulan, atadıklarına ve arkadaşlarına çok güvenmeyen başkanlar başarılı olamamışlardır.  Başkan atama yaparken ehliyete ve liyakate bakmalı, tecrübelileri tutmalı, çalışan personeli partilerine göre ayırmamalı, babacan tavırlarıyla önce çalışanına kendini sevdirmelidir. İşçi tarafından sevilmeyen bir başkan işçini-personelini verimli çalıştıramaz, iş üretemez, halkı memnun edemez.

     Burada belediye başkan adaylarına bazı kopyalar vermek istiyorum.  Sayın Erdoğan belediye başkan adaylarını açıklarken "bundan böyle hizmet belediyeciliğinin yanı sıra gönül belediyeciliği yapacağız, kibir abidelerinin partimizde yeri olmayacak” dedi. Sayın Erdoğan'ın dediği gibi, yol, su, altyapı, park gibi rutin  alt ve üst yapı hizmetleri yapmaya devam ederken, gönüller de fethedilmeli, başkanlar halk içinde, halktan biri olarak ulaşılabilir olmalı. Bu da başkanların karakter yapısıyla ilgili. Herkes aynı iletişimi kuramaz, sıcak olamaz, halkı kucaklayamaz. O halde ben bu yükü çekerim diyenler gelmeli.

    Başkan adaylarımıza hatırlatmak babında birkaç sosyal projeyi burada zikretmek istiyorum:

     1-Her ilçede bir yaşlı misafirhanesi (serbest-ihtiyari huzurevi) olmalıdır. Kimsesiz yaşlıların ister geçici ister daimi kalabilecekleri, yemeklerin yiyebilecekleri,ahir ömürlerini mutlu bir şekilde geçirecekleri, akranlarıyla sohbet edebilecekleri, temizliklerinin yapıldığı, iğnelerinin vurulduğu hastane ortamına benzer tek ve çift kişilik odaları olan, ortak kullanım alanları ve hobi bahçeleri bulunan,  yanında camisi de olan huzur mekanı olmalı, yalnız kalmış yaşlılarımız ev sıcaklığında burada misafir edilmelidir. Böylece uzak şehirlerde huzur evlerine gitmeyerek eşinden, dostundan, evinden ve sokağından da uzak kalmayacak yaşlılarımız.

   2-Her ilçede bir kadın sığınma evi bulunmalıdır. Şiddet gören kadınlar, geçici olarak buraya alınmalı, erkeklerin evden uzaklaştırılmasına son verilmelidir. Kadınlar sığınma evlerinde koruma altına alınmalı, böylece kaın cinayetleri önlenmeli, erkekler kovulmamalı, cinayetlere ve boşanmalara yol açmamalı,  bir zaman sonra pişman olan erkeklere hanımı teslim edilmelidir.

    3-Her ilçede kitaplı ve gazeteli çayevleri –kıraathaneler açılmalı, burada çaylar- kahveler parasız ikram edilmelidir. Burada yaşlılara, gençlere ve kadınlara özel mekanlar ayrılmalı, başkan zaman zaman buralara uğrayarak gönül almalı, halkın taleplerini dinlemelidir.

   4-Her mahallede nişan ve düğün salonları yapılmalı, Ramazan aylarında her sokakta iftar çadırları kurulmalıdır. Bu şekilde mahalleli ve sokak sakinleri tanışmalı, kaynaşmalı, azık karıştırmalı, çay içmeli, birlikte iftarlar açılmalıdır. Eski mahalle ve sokak kültürümüz tekrar canlandırılmalıdır. Yeni projelere devam edeceğiz.

Bu yazı 714 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ