BELÂ

07 Kasım 2019, Perşembe günü eklendi.

Muhakkak onun da hayalleri vardı evladına dair. Kucağına alıp kokladığında tüm acılarını unutuvermişti. Düştüğünde kanayan diz evladın olsa da; sızlayan, ağrıyan annenin diziydi. Okula ilk başladığında korkmasın diye günlerce bahçede beklemiş, eve dönerken ellerini sıkıca tutmuştu. Ne zaman büyümüştü bilemeden, onunla ilgili tüm hayallerini yitiren bu kadın, şimdi sadece " Sağlığına kavuşsun, bu beladan kurtulsun başka bir şey istemem.” Diye ağlıyordu.

Karşısında ağlayan kadını nasıl teselli edeceğini bilmeden derin bir iç çekti. Yavrusunun uyuşturucu madde bataklığından kurtulması için uğraşan bu annenin feryatları, tüm ruhunu yormuştu.

Onunla saatlerce birlikte bir çare bulabilmek duasıyla konuştular. Yapılacakları bir karara bağlamaya çalıştılar.

Ülkemizde ve dünyada madde bağımlısı o kadar çok hayat var ki; sayılarını bile tam bilemiyoruz. Çünkü ancak bir yerde öldüğünde meydana çıkanlarda var. Belirtileri var tabii! İştahında ve uyku düzeninde değişimler. Ara ara kriz halinde yemek yemesi bazen çok fazla uyuması veya uykusuzluk çekmesi. Kıyafetlerine, saçına ve kişisel bakımına verdiği özenin azalması. Kilo kaybı, gözlerde kızarıklık, bulantı, kusma gibi fiziksel belirtilerle birlikte saldırgan davranışlar.

Başlamak için pek çok sebep var. Ailevi sorunlar, çevresine uyum sağlayamama, itilmişlik ve yoksunluk hissi. Ama en çok da arkadaş hatırı!

Arkadaşın " Ya bir dene. Bütün dertlerin biter. Harika hissedeceksin bak.” Diye bir başlatır ve sonrasında uçuruma o kadar hızlı yuvarlanırsın ki feryat bile edemezsin. Hapından kokainine; sentetik uyuşturucu maddelerden eroinine kadar hangi bağımlılık olursa olsun başlarken tüm sorunlarımızın çözümü gibi başlanır. " Bir kereden bir şey olmaz.” Söylemiyle beyniniz uyuşturulur. Ama hayatınız ve tüm sevdikleriniz hızla elinizden kayıp giderken buna hiçbir çözüm bulamadığınız gibi dibe vurmak ne demek yaşayarak öğrenirsiniz. Artık madde bulabilmek için hırsızlık yapmak, anne babanızı dövmek hatta öldürmek, sahip olduğunuz her şeyi satmak sizin için uzak değildir.

Okul önlerinde, kantinlerde, üniversite amfilerinde bile bu belayı size bulaştırmak isteyenler olur. Bilinmesi gereken ilk şey; ne kadar ileri gidilmiş olursa olsun bağımlılıktan kurtulmayı istemek çözümün ta kendisidir. Hastaneler, Amatem, Yeşilay gibi sosyal kuruluşlar, ‘ ALO 191 ‘ gibi servis hizmetleri bu belanın yok edilmesi için mutlak çözümler üretmekte. Yapılan araştırmalara göre tütün ve alkol kullananların merak edip madde kullanımına başlaması çok daha kolay olmaktadır.

İnsan; hayal eden, gelecek endişesi çeken, üreten ve iyilik isteyen bir varlık. Allah'ın (cc) yeryüzündeki halifesi, şerefli yaratılan. Kendisine verilen kıymeti bilmeli ve korumalı.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ