Mehmet Yıldırım
Mehmet Yıldırım
mehmetyildirim@yenikonya.com.tr

Galibiyetin Güzelliği

25 Ekim 2021, Pazartesi günü eklendi.

Mağlup olsa da Galatasaray karşısında ikinci yarıda oynanan oyun Konyaspor için ümitleri artırırken oyun kalitesinin pozisyona dönüştürmedeki verimsizlik ve yapılan basit hataların varlığı maçlarda sonuca nasıl tesir edeceği karmaşası oluşturuyordu. Karşısında ne yapacağı belli olmayan dengesiz bir Kayserispor olunca iyi oynamasına rağmen kaybeden bir Konyaspor sonucu oluşması çekintilerim vardı.

 

Maça iyi başlayan ve kazanacağı sinyallerini maçın başlarında bulduğu golle erkenden veren Konyaspor vardı. İlk yarıda her iki takımda belirgin bir oyun üstünlüğü kuramazken Kayserispor etkili ataklar geliştirip gole yakın pozisyonlar üretirken Kaleci Sehiç'in başarılı kurtarışlarına takıldı.

 

Beraberliği arayan Kayserispor'a karşılık skoru artırma çabası içinde olan Konyaspor fırsatlar yakalarken bunu ancak ilk yarının sonlarında gole dönüştürebildi. Bu gol maçın kazanılması adına Konyaspor'a büyük avantaj sağlamıştı.

 

İkinci yarıda beklentim iki farkla geriye düşen Kayserispor'un daha fazla riskler alması defansta sağlam kalan Konyaspor'un bu riskleri değerlendirerek daha rahat pozisyonlar üretmeye başlamasıydı. Bunun tersine daha sıkıcı ve futbol adına üretkenlikten uzaktı. Sanki oyun ilk yarıda bitmiş gibiydi. Kayserispor, Konyaspor stoperlerine takılırken skora razı görüntü veren Konyaspor vardı.

 

Maçın kazanılmasında gol atmanın önemi vardır fakat bu maç özelinde bakıldığında Konyaspor kaleci ve stoperlerinin de fazlaca katkısı oldu. Yaptıkları neredeyse hatasız savunmanın yanında stoperlerin oynanan oyuna katkısı ve mücadeleleri üst düzeydeydi.

 

Serdar attığı golle yüksek düzeyde sergilediği gol atma arzusuna ulaşırken Amir'in attığı gol özelliklerinin sahaya yansıtmasının göstergesi olarak değerli bulduğum bir goldü. Gollerin atak organizasyonları ve planlanlanan organize etkinlikler sonucu oluşması daha güzel ve değerli kılıyordu. Bunu daha üretken bir Konyaspor'un oluşumundaki ilk adımlar olarak değerlendirirsek sonraki haftalarda daha organize ve daha üretken Konyaspor beklentimiz abartı olmayacaktır.

 

İkinci yarı daha sıkılgan ve üretken olmayan oyun sergilense de futbolun temaşası adına Amir'in Michalak'ın defans arkasına kaçarak kaleci ile karşı karşıya kalmasın sağlayan pas ikinci yarının sıkılganlığını alan bir etkinlikti.

 

Ligde her iki kanadı da etkili kullanan ve çizgi üzerinde oynayan açıkları ile oyunu en geniş alana yayma becerisini en iyi yapan Konyaspor'dur. Bu özellik üçlü stoperle oynayan Fenerbahçe için karmaşa oluşturması yüksel ihtimaldir. Bu ihtimalin gerçeğe dönüşmesindeki en önemli etken orta sahada üstünlük kurarak topu kanatlara hızlı ve isabetli aktarmak olacaktır. Fenerbahçe karşısında alınacak galibiyet yeni başlangıcın ilk hareketi ve yükselişe geçmenin ivmesi olacaktır.

 

Kayserispor karşısında alınan galibiyet önemlidir. Ola ki alınacak bir mağlubiyet geride kalan haftaları toptan başarısız kılabilir, homurtuların başlamasına neden olabilirdi. Bu da kriz yaşamayı seven Konyaspor için yeni krizlerin başlangıcını yapmış olurdu.

 

Selam ve dua ile…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ