İtalyan profesör Konya’da konuştu: SMA’da geleneksel tedavi sonuç vermezse gen tedavisine yönelmeliyiz

 İtalyan profesör Konya’da konuştu: SMA’da geleneksel tedavi sonuç vermezse gen tedavisine yönelmeliyiz
Telethon Gen Tedavisi Enstitüsü (TİGET), primer immün yetmezliklerin patogenezi ve tedavisi araştırma biriminin başkanı Prof. Dr. Alessandro Aiuti, SMA hastalığında geleneksel tedaviden sonuç alınmazsa gen tedavisinin uygun olacağını belirtti. Aiuti, “İlk önce gen tedavisi, tek tedavi eden metot olarak karşımıza çıkmalı. Eğer geleneksel tedavi ile sonuç alamadığımız takdirde buna doğru yönlenmeliyiz. Geleneksel tedavi ile tedavi edebiliyorsak, daha ekonomik olduğu için ona yönelmeliyiz. Özellikle kar zarar oranına bakmak gerekiyor. Eğer çok faydalı bir ilaç ve onu kullandığı zaman iyi olabilecekse bu noktada tedaviye yönelmesi sağlanıyor” dedi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi'nin davetlisi olarak Konya'ya gelen İtalya San Raffaele-Telethon Gen Tedavisi Enstitüsü (TİGET), primer immün yetmezliklerin patogenezi ve tedavisi araştırma biriminin başkanı Prof. Dr. Alessandro Aiuti, gen tedavisiyle sağlığına kavuşan Türk hastalarıyla bir araya geldi.

Gen tedavisinin özel bir tedavi şekli olduğunu, ilerleyen yıllarda yüksek maliyetlerin de azaltılması için çalışmaların sürdüğünü ifade eden Prof. Dr. Alessandro Aiuti, "Gen tedavisi çok özel bir tedavi, özel kişilere yapılır. Spesifik olarak nadir hastalıkların tedavisinde kullanılır. Zararlı olmayan virüsler işlenerek gen tedavisinde kullanılacak hale getirilir. Daha sonra hazırlanan virüsler özellikle nadir görülen bağışıklık hastalıkları, metabolik rahatsızlıklar, kan hastalıkları gibi durumlarda çocukların kesin tedavisi için kullanılır. Gen tedavisi birçok araştırma ve geliştirme sonucunda ortaya çıkartılan oldukça kompleks bir tedavi. Maliyeti oldukça yüksek bir tedavi. İlerleyen yıllarda bu tedavinin maliyetinin azaltılması için bununla ilgili çalışmaların yoğunlaşacağını umut ediyoruz” diye konuştu.

SMA DA GELENEKSEL TEDAVİDE SONUÇ YOKSA GEN TEDAVİSİ

SMA hastalığında geleneksel tedaviden sonuç alınmazsa gen tedavisinin uygun olacağını belirten Prof. Dr. Aiuti, şöyle konuştu:

"İlk önce gen tedavisi, tek tedavi eden metot olarak karşımıza çıkmalı. Eğer geleneksel tedavi ile sonuç alamadığımız takdirde buna doğru yönlenmeliyiz. Geleneksel tedavi ile tedavi edebiliyorsak, daha ekonomik olduğu için ona yönelmeliyiz. Özellikle kar zarar oranına bakmak gerekiyor. Eğer çok faydalı bir ilaç ve onu kullandığı zaman iyi olabilecekse bu noktada tedaviye yönelmesi sağlanıyor. Buna dikkat ediyoruz. Sadece kar zarar oranı da önemli değil. Uzun süre bir hastalığın tedavisini sağlayacak bazı ilaçların kesilmesini sağlayacaksa bu da çok önemli.”

‘YAŞAMA ŞANSI OLMAYAN HASTALAR GEN TEDAVİSİ İLE YAŞIYOR'

Hastalarıyla bir araya gelen Prof. Dr. Aiuti, "Gen tedavisi yapılan hastalar sağlıklı bir şekilde yaşıyor. Bu hastaların yaşama şansı yoktu. Eğer yaşasalar da ciddi şekilde sıkıntıları ortaya çıkacaktı. Gen tedavisiyle beraber, mevcut maliyeti de ciddi şekilde azaltarak, sağlıklı bir şekilde yaşamalarını sağlandı” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: DHA

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz. Yeni Konya WhatsApp haber kanalımız için tıklayınız!

Yorum Yap

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan yenikonya.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu habere henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın!
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. yenikonya.com.tr'ye yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
BENZER HABERLER