İsmail Detseli
İsmail Detseli
ismaildetseli@yenikonya.com.tr

Konya Şiire Doydu

23 Temmuz 2019, Salı günü eklendi.

"Konya şiire doydu” dedim ama gerçeği Konya şiire doymuyor. TYB Konya Şubemizin geleneksel hale getirdiği şiir akşamlarının bu sene ilki Hz. Pir'in huzurunda 29 Haziran Cumartesi gecesi düzenlenmişti. Hemen ardından yine 20 Temmuz Cumartesi akşamı "Konyalı şairlerden Konya'ya şiirler” adlı bir şölen daha düzenlemeyi uygun buldular.

Konya sivil toplum kuruluşları arasında kültürel olarak çok büyük işlere imza atan Konya TYB Şubesi yıl boyu yaptığı etkinliklerle ve tertiplediği yurt içi gezilerle iz bırakan çalışmalara kültüre imza atıyor.

Bu yıl iki defa düzenlediği şiir geceleri Konyalılar tarafından büyük rağbet gördü.

TYB Konya Şubesi Başkanımız Sayın Prof. Dr. Hayri Erten'e Eski TYB Konya Şubesi onursal Başkanımız Sayın Ahmet Köseoğlu'na 20 Temmuz akşamı şiir gecesinin düzenlenmesinde büyük emeği olan Şener İşleyen kardeşimize, şube sekreterimiz Yusuf Özdemir ve Süleyman beylere teşekkürlerimi sunarım. Mevlana Şiir Şöleni Karatay Belediyemizin katkıları ile düzenlenmişken, 20 Temmuz akşamı Kılıçaslan Meydanı TYB Konya Şubesi önünde düzenlenen Konyalı şairlerden Konya'ya şiirler programı da Selçuklu Belediyemiz ve TYB işbirliği ile gerçekleşmiştir.

Böyle şiir gecelerini gözlemlediğimde şunu gördüm: Her iki geceye de büyük katılımlar oldu. Demek ki Konya halkı şiiri seviyor, şaire değer veriyor.

Katılımın çok büyük olduğu gecede şairleri yalnız bırakmayan şiir sever siyasilerimiz Sayın Mustafa Kabakçı, Sayın Ahmet Sorgun, Konyamız'ın Şairi Sayın Kamil Uğurlu Ağabeyim de ta İstanbul'dan şiirin davetine icabet ederek bizleri onurlandırdı. Ayrıca Konya'mızın bir değeri olan şimdi Muğla il müftülüğü Görevini yürüten benim çok sevdiğim şair ve şiir dostu İbrahim Öcüt hocamızın da aramızda bulunması bizlere onur verdi.

Burada bir teşekkürüm daha olacak. Kitap ve kültür dostu, Çimke Yayınları Sahibi Şair Ahmet Aka'nın gecenin anısına "söz uçar yazı kalır” hasebiyle gecenin yıldızları olan şairlerin şiirlerini kitaplaştırması ve tertip komitesince davetlilere dağıtılması ayrı bir güzellikti.

23 şair ve sunucu dostumuz Şair Ruşen Eşref Bayraktar'ın ismi kayda alınmadığı için özür dileyip şiir okuması için sahneye aldığı ağabeyimiz şair Mustafa Remzi Samancı da şiirini okudu.

Mutlaka geçerli bir mazereti olduğu için ismi kayıtlı olup aramızda bulunamayan Hidayet Çakır dostumuzun da inşallah sağlığı yerindedir diye temenni ediyorum. ve Bu güzel gece için TYB Şubesi önünde toplanan şairlerimize yakınlarda bir lokanta dan yapılan yemek ikramından sonra saat 20.30'da başlayan programa katılan değerli şairlerimiz:

Abdurrahim Küçük, Ahmet Şener, Atilla Yaramış, Ayşe Karaca, Demet Esen, Devriş Ahmet Şahin, Emel Kocaoğlu, Galip Ayata, Hasan Ukdem, İbrahim Şaşma, İsmail Detseli, Kamil Uğurlu, Kazım Öztürk, Nevzat Kantarcıoğlu, Osman Uzunkaya. Ruşen Eşref Bayraktar, Sait Akdağ, Salih Sedat Ersöz, Saliha Değirmenci Yavaş, Tayyar Yıldırım, Yakup Çak, Zeki Oğuz.

Bu tür şiirli güzel gecelerin daha nice nice yıllar devam etmesi dileklerimle kendi okuduğum "Konyam'a Şükran” şiirim ile yazımı noktalıyorum sevgiyle kalın.

***

KONYAMA ŞÜKRAN

Seviyorum yaşıyorum Konya'mı

Verseler de istemem şu dünyayı

Akyokuş'a dikiyorum aynayı

Kuşbakışı seyrediyorum Konya'yı

 

Pazarında ayvası var narı var

Sohbetlerde ayvası var narı var

Kış günleri bolca yağan karı var

Yaşayarak seviyorum Konya'yı

 

Konya tahıl ambarıdır dünyanın

Ana yatağıdır etlik hayvanın

Yaylasında koyun kuzu yaymanın

Hasretiyle seviyorum Konya'yı

 

Gündüz bol sıcağı gece ayı var

Otuz bir ilçesi birçok köyü var

Buğdayı var, pancarı var, unu var

Şükrederek seviyorum Konya'yı

 

Her gün her semtinde vardır pazarı

Mevlam üzerinden alsın nazarı

Hacıfettah, Musalla, Üçler mezarı

Düşünerek seviyorum Konya'yı

 

Konya'mın bağrında çoktur yatırı

Hepsinin dünyaca vardır hatırı

Dünyayı Mevlana'm beri getiri

Dua edip seviyorum Konya'yı

 

Konyalının içinde Konya özü var

Ruha gıda veren sazı sözü var

Ormanı var, dağları var, düzü var

Çok değerli seviyorum Konya'yı

 

Cıvıl cıvıl Konyamızın Meram'ı

Meram'ın dünyaya yayılmış namı

Yeter şair açma derin yaramı

Yaşayarak seviyorum Konya'yı

 

Şair İsmail de Konya'yı över

Bu şehir her türlü övgüye değer

Ne mutlu bana ki yaşadığım yer

Konyalıyım seviyorum Konya'yı

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ