İsmail Detseli
İsmail Detseli
ismaildetseli@yenikonya.com.tr

Kültürel Bereket

27 Haziran 2019, Perşembe günü eklendi.

Geçtiğimiz cumartesi günü Konya kültürü bakımından çok bereketli bir gün geçirdik kültürseverler.

O gün sabah saat 11' de Konya Fikir ve Sanat Adamları Derneği'nin şair, bestekar, yazar Ahmet Cenap Kendi ağabeyimiz için Kültürpark İl Halk Kütüphanesi konferans salonunda düzenlediği vefa programına katıldık.

23 Nisan 1923 doğumlu olan bu yıl 97. yaşına basan üstadımızın dostları toplandık. Memleket Gazetesi sahibi Adem Alemdar'ın oturum başkanlığını yaptığı Gazeteci İhsan Kayseri, Gazeteci Serpil Yalçınkaya ve Cenap Ağabey'in oğlu Hasan Kendi Cenap Ağabey'in yaşamı ve eserleri hakkında konuşmalar yapmadan önce Üstat hakkında hazırlanmış olan ve kendini anlattığı bir slayt gösterisini seyrettik. Ardından Konya Fikir ve Sanat Adamları Derneği Başkanı Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ hocamızın Cenap abimize plaket takdimi sonunda salondan ayrılmadan önce, konuşmalar bitince oturum başkanı Adem Alemdar aramızda bulunan Konyamızın Şeyhül Muharririni Mehmet Ali Uz Abimizden eski dostu, mahalle komşusu olduğunu bildiği için Cenap abi hakkında birkaç kelime söylemesi için söz verdi. Onun konuşmasından sonra ben de Muhterem Ağabeyim Cenap Kendi'ye yazmış olduğum bir şiiri takdim ettim. Hemen arkasından Yaka Caddesi'nde daha evvelden haberdar olduğumuz Hocamız Hasan Özönder Ağabey'in öğle namazı sonrasında geçtiğimiz günlerde yine Konya Fikir ve Sanat Adamları Derneği'nin kendisi için düzenlediği vefa gecesinde konuşmacı olan dostlarına ikram ettiği etliekmeği yiyip mekandan ayrıldık Bölge Yazma Eserler müdürümüz Bekir Şahin hocam ve Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat bölümü Öğretim üyesi Bilal Kuşpınar hocamızla çarşıya yani Zindankale Katlı oto parkı civarına geldik. Bu arada her Cumartesi müdavimi olduğum TYB Konya şubemizin saat 14' deki kültürel programına yetişemedik.

Neden oraya geldik? Yazar kardeşimiz SerpilYalçınkaya Hanım kardeşimizin Kızı minik kızı 13 yaşındaki Kaşkarlı Mahmut ortaokulu 7. sınıf öğrencisi olan Şevval Yalçınkaya'nın çıkarmış olduğu BEÇASÖ operasyonu adlı öykü kitabının imza günü vardı. Bekir Hocam ve ben Saat 17'de ona davetli idik ve zamanı bekledik. Öykü kitabının yazarı ve konuklar gelmeye başladı. Kimler geldi. Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Memleket Gazetesi Sahibi Adem Alemdar, Yazar Ahmet Kuş, Yazarlar Melahat Ürkmez, Hüzeyme Yeşim Koçak, Musa Avcı, Sadık- Anuş Gökçe, Dr. Aziz Ayva, televizyon programcısı Bekir Tekkaymaz, Şevval kızımızın ilkokul öğretmeni, ortaokul sınıf öğretmeni(şehir dışından sırf bugün kızımızı onurlandırmak için geldiğini öğrenip maşallah dedik),diğer öğretmenleri, ilkokul ve ortaokul arkadaşları…Daha isimlerini sayamadığım birçok kültür dostu teşrif ediyorlardı.

Bu arada beni de bir heyecan sarıyordu. Çünkü bu imza gününe Serpil Hanım kardeşim beni davet ettiğinde bu güzel ve cesur minik yazara ben ne yapabilirim diye düşündüm. Bir ozan ancak dilinden gelen bir şiirle bu yazarı taltif edebilirdi. Çünkü Şevval kızımızın daha önceleri bazı dergilerde şiir ve yazıları da yayınlanmıştı, bunları duymuştum.

Biraz daha sohbete dalmıştık ki Yazarımızın annesi Serpil Hanım yanında iki beyefendi ile yanımıza gelerek bu babam bu da kayınpederim deyice baktım ve şok oldum neden mi? Kayınpederim dediği Muammer Yalçınkaya Benim 32- 33 senelik arkadaşım ve dostum idi. Tevekkeli değil zaten tanıştığımızdan beri Serpil Hanım kızımıza karşı bir yakınlık ve sempatimiz olmuştu. Demek ki bu kayınpederi ile dostluğumuzun bir tezahürü idi. Serpil Hanım'ın beyi Abdullah kardeşimiz ile de samimi bir havaya girdik. Uzun uzun sohbetler ediyor, imza gününe teşrif eden dostlarla sohbetler koyulaşıyordu.

Artık Tv çekimcileri geliyor biz de Küçük yazar Şevval kızımıza yazmış olduğumuz 4 kıtalık akrostiş şiiri kameralar karşısında okumayı hak ediyorduk. Ve işte o an…

Küçük Yazar Şevval Yalçınkaya

Ş uur almış ailede ata anasından

E linde kalemi durmadan yazar

V ira bismillah diye gider o yoldan

V ermesin insanlar bu kızımıza nazar

A klında fikrinde hep yazıp okumak

L istenin ise en son zirvesine çıkmak

Y olunuzu açık etsin Halık'ı mutlak

A sildir o azmaz bal temizdir kokmaz

L ayık olmuşsun maşallah yazarlığa

Ç ık sevgiyle rakiplerinle pazarlığa

I srarla bu mesleği sürdürüp yapmağa

Netice alırsın azmeden yolda kalmaz

K itabının adı Beçasö operasyonu

A kıllarda yer ediyor ilk'i ve sonu

Y alçınkaya yazarın ilk resimli romanı

A slan payı senindir onu kimse alamaz

Ozan İsmail Detseli 20 Haziran 2019

Sevgili Küçük yazarım Şevval kızım bugün sabah namazından gelince senin yazarlığını gururla düşündüm. Rabbime elimi açtım o anda şu sözler ilham olarak gönlüme geliverdi.Bende aldım kalemi elime. Bir akrostiş şiir yazıverdim size. Sürçü lisanım oldu ise İsmail amcanız sizlerden özür diler yolun bahtın açık olsun selametle.

Saat 19.30'a geliyordu, ayrılmak zamanı idi. Sevgili Aziz Ayva Hoca konuşmayı aldı ve yazar hakkında güzel şeyler söyledi; küçük yazarımızın desteklenmesi ve cesaretlendirilmesi gerektiğini izah etti ve dedi ki: " BEÇASÖ ‘nün açılımı nedir onu da çözemedim deyince ben de (merak ediyordum.) HEMEN ORACIKTA İRTİCALEN:

"B ilemem Beçasö' nün açılımı nedir?

E ski bir dizi mi yoksa yeni mi bilinir?

Ç içekli böcekli mi nasıldır kim bilir?

A dı kalsın hafızalarda, okuyun merak etmeyin

S izler okuyun çocuklara içeriğinden bahsedin

Ö mür boyu yaz Şevval sen kültürde daim olsun ismin” dedim bu da akrostiş oluvermiş.

Birkaç tane kitap almıştım. 11 toruna birkaç kitap olur mu elimden birer bire alıvırdılar iyi ki, otobüste gelirken ilk öykü ŞEKER BELA'yı okumuştum bari. Yolun açık olsun sevgili Şevval. Seni ve Aileni, hocalarını tebrik ediyorum. Selametle.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ