Ayşegül Büyüksarı Şencan
Ayşegül Büyüksarı Şencan
sencanaysegul@windowslive.com

BAZILARI KONUŞUR BAŞKAN ALTAY YAPAR

13 Haziran 2022, Pazartesi günü eklendi.

İstanbul'da Haliç Kongre Merkezinde Türk Dünyası Belediyeler Birliği'nin 6. Olağan genel kuruluna katıldık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da yer aldığı programda, Uğur İbrahim Altay TDBB başkanlığını yeniden sırtlandı. Evet, bunca koşturmacanın için de bu kolay bir iş değil ve Uğur Başkan her işinde olduğu gibi bu görevini de aynı titizlikle sürdüreceğinden eminim. Balkanlardan Kafkaslara uzanan, dünyanın en büyük yerel yönetimleriyle; bilgi, tecrübe paylaşımı yapmak, medeniyet mirasını korumak, eğitimler düzenlemek... Buradan yazmak kadar kolay olmasa gerek.

Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen programda şunu bir kez daha anladım ki bizim kardeşliğimiz başka hiç bir ulusta yok. Türk dünyasında gönül köprülerinin nasıl güzel kurulduğuna, unutturulan beraberliğimizin yeniden ve daha da güçlü inşasına, Yunus Emre'nin gelin tanış olalım cümlelerinin coşkuyla vücut bulduğuna o salonda şahitlik ettim. Gözle görülmüyordu ama gönüllere serilmiş bir köprünün olduğu çok netti. Kesinlikle hayali bir köprüden bahsetmiyorum. Dünyanın her köşesine gönül bağları kuran bir köprüden bahsediyorum. Samimiyetin olduğu yerde kapılar açılır biz salonda o kapıların nasıl da kocaman açıldığını gördük. Yan yana oturduğumuz Kazakistan ve Moğalistan belediye başkanı ve ekibi ile gülümseyerek konuşup, kucaklaşarak ayrılmak bunun en güzel göstergesiydi. İhanetlerin çevremizde kol gezdiği bu çağda daha çok kucaklaşmak bize iyi gelecek.

Özellikle Türk dünyasından misafirimiz olan kardeşlerimizle belediyecilik anlayışının kalplere dokunmak olduğunu anlayan, gülümseyen insanlarla birlikteydik. Bir gülümsemenin sıcaklığını hissederken uzun yolların nasıl da yakınlaşabildiğini gördüm. Bu başarı Uğur Başkanın… Gerçekten kardeşini kucaklamak istiyor, hizmeti dertlenen insana ulaştırıyor. Nerede, hangi ülke veya hangi şehir olursa olsun gönül belediyeciliği anlayışıyla dünyanın her şehrine köprüler kuruyor. Aklın almadığı bir koşturmaca ile Konya'dan dünyaya vizyonlu duruşu gösteriyor. Uğur Başkan sadece Konya için değil tüm dünya belediyeleri için de önemli bir isim. Tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkmak hepimizin görevi, hizmet aşkı varsa kilometrelerin önemi yok.

Hizmetler motivasyonla olur. Kardeşlikten daha güzel bir motivasyon olabilir mi?

Barış ve kardeşlik kazanacak…

Kültürel miras korunacak, gelecek şekillenecek…

Vizyon ve çalışkanlık kazanacak!

Başkan Uğur İbrahim Altay'ın TDBB başkanlığı yeniden hayırlı olsun. Gönülden başarılar diliyorum.

Konya Günleri, Ankara Millet Bahçesi'nde rüzgâr gibi esti geçti. Esinti belki birilerini üşüttü ama bazen başarıları izleyenlerin buz kesmesi normal. Öyle bakıyorum artık. Oysa Konya'nın adı, tarihi, kültürü nerede anlatılırsa anlatılsın gururla şehrimizin yanında olmamız gerekiyor. Hatta taşın altına ben elimi nasıl koyabilirim, çorbada benim de tuzum nasıl olur diye düşünmek gerekiyor. Organizasyonun kusursuz işlediğini görmek gurur vericiydi. Çoğu misafirin gerçekten Konya'da bu da mı var şeklindeki hayretlerini gördükten sonra bu tür organizasyonların daha fazla olması gerektiğine inancım arttı. Üniversitelerimizle, çalışan kadın kooperatiflerimizle, ilçelerimizin sıcak ikramları ve başkanların halkla bütünleşen samimi sohbetleriyle tanıtım günlerini son buldu. Emeği geçen herkesi, tebrik ediyorum. Bırakın Türkiye'nin başka illerini dünya Konya'yı tanımalı, tanıyacak!

Hem Türk Dünyası Belediyeler Birliği toplantısında hem de Konya Günleri'nde koşturan ter döken insanüstü performansla emek veren belediye ekibindeki arkadaşları alkışlıyorum. Kibarlıklarından ödün vermeden zarif üslupları ile farklarını gösterdiler. Başarı başkan kaptanlığında ekiple birlikte geliyor.

İnsanlar öyledir tarih boyunca bu süregelir. Birileri çalışır birileri boş konuşur.

Birileri klavye başında delikanlılık yaparken başkan Altay ve ekibi koşturuyor.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ