Ayşegül Büyüksarı Şencan
Ayşegül Büyüksarı Şencan
sencanaysegul@windowslive.com

Bir hayat mahçup ve duru

18 Kasım 2021, Perşembe günü eklendi.

 

Lise yıllarım, gençliğim ve içimde patlayan isyanlarımın tercümanı..

Büyük üstadı kaybettiğimizi öğrendiğim de gönlümün içinde kocaman bir kaybediş telaşı başladı.

Durduramadım çırpınan o telaşı..

İmam hatip sıralarında ki küçük kız çocuğuna gülümsedim o an. Bir diriliş kokusu, kırmızı kalemim ve yağmurun en güzel dizesi sanki cebimde.. Kalbimdeki kuşlarda havalandı o an. Ve tek cümle ettim; ne güzel bir duruştur bu…

 

Anlayacağımız, sadece bi duruş kalacak.

Bir Karakoç dirilişinin adımları..

Bir hayat, mahçup ve duru..

Ölüm hak ve tek gerçek.

Yasını da tutacağız, boşluğunu da hissedeceğiz.

Yürürken, dünyada neymiş adımların ve ‘işte gidiyorum' derken ki mağrurluğun.. Elinde bir poşetle mütevazı ve bir o kadar asilce yürüyüşün kaldı gözlerimizde .

İyi ki aynı çağda yaşadık . Duyduk, okuduk, o şiirlerini emanet aldık. Pamuklara sarıp taşıdık yüreğimizde . İyi ki o deryadan içtik kana kana.

O rahleler de diz çökerken, ‘İslami Duruşu' öğrendik. Bir neslin dirilişine ömür nasıl vakfedilir bunu öğrendik. Tek bir seslenişinle bir davayı anladık. Özgürlüğü yazdık defterlerimizin ilk sayfasına . İnsanı ancak Allah'ın özgür kıldığını, inkarın tutsaklık, inancın özgürlük olduğunu kazıdın zihinlerimize. En çok o asil duruşu özleyeceğim. O mağrur kafiyeleri, o kelimelerin ateş ederken ki incitmez hissini.

Ama biliyorum ki her özlediğimde bir mısran gülümseyecek bana.

 

Yok başka Karakoç

Vurulduk ince ince hayli zamandır. Ve zaman bizi de kirletti, cümleleri de .. İyi insanlar bir bir göçüyor. Yalnızlığımız ve boşluğumuz büyüyor.

Sayın yönetici olmuyor!. Neyin çığırkanlığı .. Kirli beyinlerinizle, üstadın ölümüyle bile neyin kavgası. Olmuyor! Tertemiz bir ismin gölgesine sığınmasın siyasetiniz. Kalbe dokunmayınca olmuyor. Naylon cümlelerle olmuyor şimdilerde ..

 

Yok başka Karakoç

Olmayacakta, ya da olamayacak. Zamanın ve çirkin insanların çarkında kuklalarız. Öyle bir zaman ki korkular sarmış dört bir yanımızı . Haykırsak ya siyaset izin veriyor ya da krallar çıkıyor karşımıza . ‘Kölesin' diyor!

 

Sanki ilk defa okurcasına yeniden okuyup yeniden anlayacağız. Anlamak yaşatmaktır.

O İslami Duruşu anlayıp yeniden yaşatacağız.

Biten dünya sürgünün ve En Sevgili'ye kavuşma zamanın sevgili üstadım.

Geceye yenilmeyen asil duruşunla gündüze, güneşe kavuştun.

"Ve güldün rengarenk yağmurlar yağdı." diyen Karakoç, sen gittin ve rengarenk bir gökyüzü kaldı. Mezarında yükselen bir bahar kaldı. Gençliğimin öğretmeni, Mekanın cennet olsun .

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ