Merhaba

Selamün aleyküm. Merhaba efendim, merhaba. Efendimiz bir topluluğuna yanına varınca selam vermesinin ardından “merhaba” dermiş meclistekilere. Ne güzel bir kelime merhaba. Selam var, muhabbet var, samimiyet var, benden zarar gelmez demek var, hoş bulduk demek var... Mevlidin belki de en güzel yeri merhaba bahsidir. Şöyledir bu bölüm.
“Merhabâ ey âlî Sultan merhabâ
Merhabâ ey kân-i irfân merhabâ
Merhabâ ey Sırr-ı Furkan Merhabâ
Merhabâ ey derde dermân Merhabâ”
Ne samimi, ne güzel ifadeler. İşte tıpkı ben de Süleyman Çelebi'nin, Efendimizle merhabalaşması gibi ben de sizlerle merhabalaşmak istiyorum bu yazımda.
“Merhaba ey halk-ı Konya merhaba,
Merhaba ey diyar-ı Mevlana merhaba,
Merhaba ey güzel insanlar semti merhaba,
Merhaba havası hoş, ekmeği leziz, insanı latif Konya MERHABA.
Efendim bu yazımda sizlerle ilk yazım olması hasebiyle merhabalaşmak istedim. Umarım beni aranıza kabul eder, samimiyetinizi sakladığınız göğsünüze beni de basarsınız. Umarım yazılarımı okuyarak bu fakir-i pür taksiri şereflendirirsiniz. Hele ki bir de geri bildirimler yazarsanız işte o zaman tadından yenmez irmik helvası olur muhabbetimiz. Eskilerin hangi sözü boş da şu boş çıkacak: “İnsanoğlunun eti yenmez, derisi giyilmez. Bir sohbetinden başka neyi var?” Kimse kimseye muhtaç değil şu fani dünyada. Sohbetinden gayri. Güzel bir sohbet, güzel bir hasbihal parayla satın alınmaz. Vay o zenginlere ki etrafında can-ı gönülden muhabbet edeceği kimse yoktur. Ondan daha fakir kim ola. Allah insanı yazın ayransız, kışın yorgansız bırakmasın amma her dem de muhabbetsiz bırakmasın. Yoksa etrafımızda hasbihal edeceğimiz kimsenin kalmaması bizi yıkmaz da ne yapar. Ne söylemiş Seyrani:
Hakikat kapısın muhabbet açar
Muhabbetten de kaçan Hak’dan da kaçar
Ya Pir Sultan'ın söylediği Seyrani'den eksik kalır mı:
Dîdâr ile muhabbete doyulmaz
Muhabbetten kaçan insan sayılmaz
Buradan bazen tarih, bazen kültür, bazen edebiyat bazen de siyaset sohbetleri yapacağız. Bakalım neler olacak. Tevfik bizden inayet Allah'tan, takdir de sizlerden.
Hak şerleri hayreyler,
Zannetme ki gayreyler,
Arif ânı seyreyler;
Mevlâ görelim neyler
Neylerse güzel eyler...
Haydi gelin dostlar ara sıra bu köşeden bendenizi sohbet meclisinize dahil edin, edin ki şu kısa dünyanın zevkine varalım. Zira: “Değirmen iki taştan, muhabbet iki baştan”
Selam ve dua ile.
 


Yazarın Diğer Yazıları