Reklam
Reklam
Yeni Konya Gazetesi - Günlük tarafsız siyasi gazete
Niyazi DÜNDAR
Niyazi DÜNDAR
niyazidundar@yenikonya.com.tr

ÇÖREK OTU TÜKETMENİN FAYDALARI

10 Şubat 2018, C.tesi günü eklendi. Font boyutu:

Latince Nigella Sative olarak isimlendirilen çörek otu eski çağlardan beri hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Çörek otunu bu kadar değerli yapan, içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerdir. Vitamin olarak A, H, C, B1, B2 ve B6 ve mineral olarak ise selenyum, demir, çinko, magnezyum içeren çörek otunun içerdiği en önemli bileşim ise thymol türevlerini içerir.

Aktif madde olarak thymoquinon, uçucu olmayan yağlar ve nigellon içeren çörek otu bunların yanı sıra, palmitik asit, linoelik asit, oleic asit bulunur.

Çörek otunun önemli bir bileşeni olarak thymoquinone, birçok hastalık için şifa kaynağıdır. Bronşit, alerji, artrite, astım, romatizma gibi hastalıkların şiddetini azaltıcı, kan şekeri düşürücü ve ürik asit azaltıcı etki sağlar.

Çörek otunda ortalama %38 karbonhidrat, %35 çeşitli yağlar, %21 albümin bulunmaktadır. Geriye kalan kısım ise, birbirinden farklı yüze yakın maddeden oluşur.

Astım tedavisine yardımcı olmaktadır. Astım atakları olduğu zaman bir fincan kahve ile karıştırılarak sabah ve akşam içilir. 2 gün bunu yapınca astım atağınızı geçiştirir. Ayrıca Çörek otu yağını göğüs ve sırt kısmına uygulayın veya kaynar suya bir tatlı kaşığı çörek otu yağı karıştırın günde iki kere buharını solumanız yardımcı olur.

Yüksek tansiyon sorunu yaşayanlar çok az miktarda çörek otu alarak tansiyonlarının düşmesini sağlayabilir, idrarın sökülmesine yardımcı olur, bununla birlikte damar sertliğinin ortadan kaldırılması noktasında da önemli faktör olabileceği gösterilmiştir.

Sedef hastalığında inflamasyona, topikal olarak uygulanması durumunda, çörek otu, epidermal kalınlığı arttırmayı ve patlamaları yatıştırabilir.

Çörek otu bademcik, boğaz iltihaplarına ve boğaz ağrısına da iyi gelmektedir.

Çörek otunun bazı kanser türlerinin oluşmasını güçlü bir şekilde engellediğini ortaya çıkaran çalışmalar bulunmaktadır. Yapılan deneyler sonucunda özellikle meme kanserine neden olan kanser hücreleri yavaşlatmada başarılı olduğu ortaya konmuştur.

Bir ay boyunca öğütülmüş çörek otu 10-20 mg arı sütü ve 30-35 gram bal karıştırılarak ağızda eritilmek suretiyle yutulursa vücudun hormon dengesini sağlanmış olur.

Bir kahve fincanı öğütülmüş çörek otu ve yine bir kahve fincanı doğal bal karıştırılır ve 3 baş sarımsak bu karışıma ilave edilir ve 7 gün boyunca günde 3 defa 50-100 gram limon suyu ile birlikte tüketilirse böbrek ve safra taşının erimesine yardımcı olur.

Normal kullanım için günde 2 gram ya da 1 tatlı kaşığı şeklinde tüketilebilir. Hamile kadınların nasıl bir etki göstereceği belli olmadığı için kullanmaması gerektiğini hatırlatarak sağlıklı mutlu günler diliyorum.

Bu yazı 1457 kez okundu.
Yorumlar

Yazarın tüm yazılarını görmek için tıklayınız!

KÖŞE YAZARLARI
SON DAKİKA HABERLERİ