Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesine 169 tarihi matbu kitap bağışlandı

 Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesine 169 tarihi matbu kitap bağışlandı
Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesine, aralarında 250 yıllık 6 el yazmasının da yer aldığı hadis, tefsir ve ilmihalden oluşan tarihi taş baskı 169 matbu eser bağışlandı.

Enderun Vakfı Konya Şubesinin bir süre önce vefat eden eski başkanı Osman Bağcı'nın çocukları tarafından Enderun Vakfına bağışlanan tarihi değere sahip kitaplar, vakıf temsilcileri tarafından daha iyi korunarak, araştırmacıların hizmetine sunulacağı düşüncesiyle Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesine verildi.

Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin, teslim töreninde, kitapların Osmanlı medreselerinde okutulan çok değerli bir koleksiyon olduğunu söyledi.

Eserlerin, 4 nesil müderris olarak görev yapan bir aileden geldiğini ifade eden Şahin şöyle devam etti:

"Osman Bağcı hocanın eserleri Enderun Vakfı'nda muhafaza edilirken, vakfın mütevelli heyeti ve başkanı tarafından Yazma Eserler Kurum Başkanlığının Konya Bölge Müdürlüğüne bağışlandı. Bu eserler, 4 nesli müderris olarak görev yapan bir ailenin elinde bulunan eserlerdi. Bizim klasik taşra medreselerinde okutulan eserlerin hemen hemen tamamına yakınının bir koleksiyonundan oluşmakta. Bunlardan 6 tanesi yazma eser, 250 yıllık eserler. Ayrıca Osmanlı medreselerinde okutulan, hadis, tefsir, fıkıh, kelamla ilgili dini eserlerin yanı sıra ahlakla ilgili eserler de mevcut. Anadolu'yu mayalayan alimlerin eserleri, ilmi değeri yanında, tarihi açıdan kitapların üzerinde vakfiye kayıtları var. Kimden kime geçtiğine dair mülkiyet kayıtları var. Yerel maarif tarihini inceleyecek araştırmacılarımız için de arşiv niteliğinde birer kaynak. Kısa sürede bunların bakımı, onarımı, dijitalleştirilmesi ve kataloglarını yaparak başkanlık portalından okuyucuların hizmetine sunmaya gayret edeceğiz."

Törende konuşan Enderun Vakfı Konya Şube Başkanı Mustafa Metin de eserleri vakıflarındaki kütüphanede sergilediklerini ancak bunların okunması ve araştırmacılar için hizmete sunulması için vakıf mütevelli heyetinin eserleri, Yazma Eserler Kurumu Başkanlığına bağışlamaya karar verdiğini söyledi.

Kitapların sahibi Osman Bağcı'nın oğlu Musa Bağcı da törende yaşadığı memnuniyeti dile getirdi.

Ramuz el Hadis gibi Osmanlı medreselerinde okutulan eserlerinde aralarında yer alan 169 eser tören sonrasında Konya Bölge Yazma Eserler Müdürlüğü envanterine geçti.

Kaynak: AA

  • #bağış #eserler #Kitap #Konya #Kütüphanesi #Programı #yazma

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz. Yeni Konya WhatsApp haber kanalımız için tıklayınız!

Yorum Yap

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan yenikonya.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu habere henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın!
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. yenikonya.com.tr'ye yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
BENZER HABERLER