Konya’da tarihi gün! Son kez gerçekleşti: O ilçenin mahallelerinde işlem tamam!

- Güncelleme Tarihi:

 Konya’da tarihi gün! Son kez gerçekleşti: O ilçenin mahallelerinde işlem tamam!
Meram Belediyesi, imar uygulamalarını tamamladığı Çaybaşı ve Pirebi Mahalleleri’nde tapu dağıtımlarına başladı. İki mahallede 176.330 m²’lik alanda daha çalışmaların tamamlanarak hak sahiplerine yeni tapularının dağıtılmaya başlandığını kaydeden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “Meram’da artık toplu imar uygulaması gerektiren bir mahalle kalmadı. Dolayısıyla bireysel başvurular devam etse de son toplu tapu dağıtım törenimizi gerçekleştirmiş oluyoruz” diye konuştu.
Meram Belediyesi, Çaybaşı ve Pirebi mahallelerinde 176.330 m²'lik alanda daha imar çalışmalarını tamamladı. Hak sahiplerinin tapuları, Meram Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleştirilen törenle dağıtılmaya başlandı. Hak sahipleri ile Pirebi Mahalle Muhtarı Özkan Aşık ve Çaybaşı Mahalle Muhtarı Metin Maşalı'nın da katıldığı tapu teslim töreninde konuşan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, çalışmaların ayrıntıları hakkında bilgi verdi. Çaybaşı ve Pirebi mahallelerinde gerçekleştirilen bu çalışmalar ile Meram'ın bir dönemi artık geride bıraktığını kaydeden Başkan Mustafa Kavuş, "Meram artık imar sorunu kalmamış, bu noktada beklentileri karşılanmış bir ilçe haline geldi. Toplu düzenleme ve uygulamalar tamamlandı. İmar tadilatları ve bireysel başvurular devam etse de artık toplu tapu dağıtımları olmayacak” dedi.
 
 
BAŞKAN KAVUŞ; "YOĞUN ÇALIŞMALARIMIZIN NETİCESİNİ ALDIK” 
 
Verilen tapuların yoğun bir çalışmanın, yoğun bir sürecin ve hummalı bir mesainin neticesi olduğuna vurgu yapan Başkan Mustafa Kavuş, göreve geldikleri ilk günden itibaren kendilerine duyulan güvenin hakkını vermeye çalıştıklarını ifade etti. Süreç boyunca bu konuda ciddi bir efor ve mesai harcadıklarını belirten Başkan Mustafa Kavuş, "Yerel yönetimlerin en temel görevi şehrin planlı, sağlıklı gelişimini sağlamaktır. Bu gelişimi yakalamak adına Meram'ın ciddi ve önemli beklentileri vardı. Ve bugün şunu söyleyebilirim ki, üzerine düşeni fazlasıyla yerine getiren Meram, ciddi bir mesafe katetti. Ve neredeyse imar sorunu kalmayan, beklentileri karşılanmış bir ilçe haline geldi. Bunun en güzel kanıtı da dağıtılan yeni tapulardır” diye konuştu.  
 
BAŞKAN KAVUŞ; "BEŞ YILIN SONUNDA MERAM İMAR SORUNLARINI GERİDE BIRAKTI” 
 
2019 - 2023 yılları arasında gerçekleştirilen çalışmalar hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Mustafa Kavuş, idari mahalle sınırı olarak toplam 14 mahallede ve mahalle birleşmesi öncesi eski mahaller baz alındığında ise 42 mahallede büyük çaplı 18. Madde ve İmar Uygulamaları tamamlanarak tapu teslimlerinin yapıldığını ifade etti. Bu çerçevede, imar ve mülkiyet sorunları geride kalmış, mutlu, huzurlu, güvenli ve geleceğe güvenle bakan bir Meram için, toplam uygulama yapılan sayının 123 olduğu bilgisini veren Başkan Kavuş, açıklamasında ayrıca şu bilgilere yer verdi; "Bu süre zarfında yaptığımız toplam uygulama yüz ölçümü 27.395.991 m² (2739 hektar)'dir. Uygulamaya giren kadastro parseli  13 bin 698, uygulama sonucunda  oluşan imar parseli sayısı 7.087, tapusunu alan kişi sayısı da 21.879.” 
 
 
BAŞKAN KAVUŞ; "İKİ MAHALLEMİZDE 176 BİN METREKARELİK ALANDA ÇALIŞMA YÜRÜTTÜK” 
 
Şehrin merkezi konumunda bulunan Çaybaşı-Pirebi mahallelerinde gerçekleştirilen imar çalışmalarının teknik boyutu hakkında bilgi veren Başkan Mustafa Kavuş, konuşmasını şöyle sürdürdü; "Eski isimleriyle Hacıfettah ve Aksinne mahallelerimizin uygulama görmemiş büyük bir kısmını kapsayan ve yapıları yıkılmaya yüz tutmuş bölgelerin de belediyemizce yapılan 3194 sayılı imar kanunun 18. Madde İmar Uygulaması büyük emek ve gayretler sonucunda tamamlanarak tapuları çıkarılmıştır. Burada düzenleme sahasının büyüklüğü 18 hektar (176.330 m²). 567 adet kadastro parseli uygulamaya girdi ve uygulama sonucu 56 adet imar parseli oluştu. Bunun nihayetinde 2.790 kişiye yeni tapuları dağıtılmaya başlandı.”
 
 
Başkan Mustafa Kavuş, konuşmasının ardından mahalle muhtarları ile birlikte hak sahiplerine tapularını dağıttı.  
 

Kaynak: Haber Merkezi

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için WhatsApp haber grubumuza katılabilirsiniz. Yeni Konya WhatsApp haber kanalımız için tıklayınız!

Yorum Yap

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan yenikonya.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu habere henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın!
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. yenikonya.com.tr'ye yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
BENZER HABERLER