Şeyda’nın Köşesi - Gülsüm Özkan
Şeyda’nın Köşesi - Gülsüm Özkan
şeyda@yenikonya.com.tr

MÜJDELER OLSUN !

21 Mart 2022, Pazartesi günü eklendi.

Bugün; uyanış, diriliş, canlanma…

Bugün; Nevruz( yeni gün). Derler ki; yıllar yıllar önce efsanevi Pers kralı Cemşid; zorlu geçen bir kıştan sonra baharın müjdeleyicisi gibi gelen bugünü bayram ilan etmiş. O gün bugündür İran'dan tut da Kırım, Kazak , Kırgız , Özbek, Tatar, Türkmen, Uygur ve daha nice yörenin ortak coşkusu oluvermiş …

İnsan evladı sever baharı. Der ki;” topraktan hasıl olduk , ondan yaratıldık. Bize türlü türlü nimetler, meyveler, sebzeler, sular hepsi onun bağrında yetişir sonra gün gelir aynı bağırda bir sır gibi saklar bizi toprak. Onun canlandığı, yeşillendiği , renk renk çiçeklendiği bu yeni gün nasıl kutlanmaz?”

Geceyle gündüzün eşitlendiği : 21 Mart Türklerin destanlarında Ergenekon'dan çıkış günleri olarak kabul edilir. Yeni bir dünyanın rüyasına ermek için demirlerin eritilip, yol eylendiği gündür bugün.

İnsanın yeni arayışı Yaradandan gelir:

-" Siz hep hayırlı işler yapmakta yarışın, birini bitirip yenisine başlayın” der Allah…

Müjdecimiz, peygamberimiz:” İki günü birbirine eş geçen ziyandadır” buyururken, O'nun sevdalısı mevlana devam eder :

-" Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım”.

Şair olmayanların bile şiirler yazdığı mevsimdir bahar. Yuvasından ayrılan göçmen kuşların döndüğü, sadece toprağın, havanın değil gönlümüzün de ısındığı zamandır bahar. Rahat ayakkabılarımızı giyip; uzun uzun yürüyüşlere niyetlendiğimiz, uyanan doğa ile beraber yenilendiğimiz, uçuş uçuş bir mevsim.

21 Mart güneş ışıklarının kuzey yarım küreye dik açıda gelmesiyle beraber gece ve gündüzün eşitlendiği bir gün demiştik. Sadece zaman değil, gönüllerde eşitlensin. Mazlumlar; coğrafyalarından, göz renklerinden, ten renklerinden ya da dinlerinden dolayı ayrıştırılmadan eşitlensin. Nerede bir mazlum varsa; orada zalimin karşısında ki ses olalım. Çıkarlarımız değil, ideallerimiz, karakterimiz konuşsun.

Demirden dağları eritip Umut'a, yeni yerlere koşan atalarımız gibi baharı gönlümüze güç eyleyelim. HAYDİ!…

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ