Firdevs SAK
Firdevs SAK
firdevssak@yenikonya.com.tr

GÜN BOYU DİNÇ KALMANIN 4 YOLU

08 Temmuz 2021, Perşembe günü eklendi.

1. Kahvaltıyı atlamayın

Araştırmalar, kahvaltı yapan kişilerin yapmayanlara göre gün içerisinde daha aktif olduklarını, aldıkları görevlerde daha iyi performans gösterdiklerini ve daha az kalori aldıklarını gösteriyor.

2. Kahveyi aşırıya kaçmayın.

Günlük bir veya iki bardak kremasız, şekersiz sade kahve idealdir. Öğleden sonra geç saatlerde veya akşam erken saatlerde kafein alınması uykusuz gecelere ve nihayetinde ertesi günün daha fazla yorgun geçmesine neden olabilir.

3. Rafine karbonhidratlardan kaçının.

Karbonhidratlar vücut için ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlar. Ancak beyaz ekmek, şekerleme ve unlu mamuller gibi yüksek oranda rafine edilmiş karbonhidrat tüketimi ile kendinizi sersemlemiş, hatta uykulu hissetmeniz kaçınılmazdır. Kalıcı enerji için, rafine edilmemiş karbonhidratlar ve lif açısından zengin yiyecekler tüketmelisiniz.

4. Kendinizi tanımalı ve öğün miktarını ona göre ayarlamalısınız.

Gün içerisinde öğün atlandığında veya bir öğünde ihtiyaçtan daha az yenildiğinde enerjinin düşmesiyle bir sonraki öğünde daha fazla yiyebilir veya sağlıksız atıştırmalıklar tüketebilirsiniz. Bu duruma düşmemek için vermiş olduğum bütün bu ipuçlarını birleştirerek yapmalısınız. Örneğin balık veya tavuk göğsü gibi proteini, kahverengi pirinç gibi rafine edilmemiş bir karbonhidrat ve sebzelerle eşleştirebilirsiniz.

Bu dört madde sayesinde gün boyu zihninizi ve bedeninizin en iyi durumda olmasını sağlayacak ve bu süreçte kan şekerini de dengede tutacaksınız.

Unutmayın ki, bu ipuçları herhangi bir sağlık problemi olmayan bireyler için genel bilgilendirme niteliğindedir. Her birey kendi özelinde değerlendirmelidir.

*https://health.clevelandclinic.org/5-ways-to-fight-fatigue-with-food
Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ