M. Ergün ŞENCAN
M. Ergün ŞENCAN
smustafaergun@gmail.com

METAVERSE NOTLARI

24 Aralık 2021, Cuma günü eklendi.

Esmalardan yansıyan en güzel "Selâm” üzerimize olsun.

 

Bugün sizlerle metaverse üzerine bir paylaşım yapmak istedim. Konuya ilgisi olanlar uzun yıllar öncesinden bu kavramı biliyorlardır. Kelime, aslında "meta (ötesi)” ve "uni-verse (evren)” kökeninden türüyor. 1992'den bugüne, en popüler tartışmalarından birisi, işte bu "evrenötesi” ifadesidir. Maalesef, ülkemizde orta yaş ve üzerinin pek de ilgisini çekmedi. Oysa ciddi tartışma ortamlarında, konuşulması gereken bir konu olduğuna inanıyorum.

 

Bizi rızık kaygısı ve geçim derdiyle oyalarken, onlar neler yapıyorlar dersiniz?

 

Özellikle her yaştan çocuğu olanlar bunu iyi anlayacaklar. Kimimiz onları oyalamak için, kimimiz sosyal faaliyet olarak gördüğü için, teknolojik oyuncaklar satın aldık. Bazılarımız o sihirli dünyaya kendimiz de dâhil olduk. Önceleri: "kocaman adamsın utanmıyor musun?” tepkileri geliyordu. Zamanla "sanalda olmak” kavramı ayıplanacak bir şey olmaktan çıktı. Bilakis, o dünyaya yabancı kalan nesil dışlanıyor artık. Kuşaklar çok hızlı dönüşüyor.

 

Kısmet olursa sizlere "cyberpunk (siberpank)” konusunu da açmak isterim. Önceleri sanal (hayali) görünen kurgu âlemler zamanla değişti. Hayal gerçeğe bulaştı, bazen genç yaştakiler farkı anlayamadı. Kimileri de bilerek sanal olanı tercih etti. Şimdilerde süreç o dev oyun sanayisinden çok ileriye geçti. Artık oyunlardaki materyaller gerçek parayla alınıp satılıyor!

 

Hadi bir paragraf da "dahası var mı?” diyenlere gelsin. Metaverse âleminde sadece oyun olmayacak elbette. Alışveriş de yapabileceğiz. Kendimiz tasarlayıp kendimiz giyeceğiz, gezeceğiz, tanışacağız ve daha bir dolu "sahte cennet” metaına kavuşacağız. En harika olan kısmıysa, bunları duyularımızla algılayacağız. Şimdilik oldukça kaba (!) olan cihazlar küçülecek, güçlenecek. Bu cihazlarla göreceğiz, işiteceğiz hatta dokunacağız. Yakın gelecekte sanal ve gerçeği zor ayırt edeceğiz. Gönüllü köleliğimizi tescil edeceğiz.

 

Facebook firması, yeni oluşturacağı "Metaverse” bünyesinde; önümüzdeki 5 yıl içinde sadece Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde, 10 bin kişiyi istihdam edeceğini açıkladı. Ne tuhaf yatırım değil mi? Belli kalifikasyonda bir dolu insana maaş vs. ödenecek. Bu bağlamda unutmayalım, kimse kimseye bedava sosyal ortam, eğlence veya bunların getirdiği hazları bedava vermez!

 

Metaverse notlarını okuyan, kısıtlı sayıda insan pek anlamayacak. Kimileri bu saçma konuya neden dikkat çekmek istediğimi çözemeyecek. Rahmetli Aytmatov'un "mankurt” kavramı esefle bizlere ulaşacak ve toplumu istila edecek. Kendimce vazifemi yaptım, tebliğ etmek ya da uyarmak sadece dini konularda olmuyor. Çünkü mutlak düşmanımız uyumuyor, kalıcı lanete rağmen iddiasının arkasında, mücadele ediyor. Uyananlar bunu biliyor!

 

"Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir.” En'am-32

 

Hayra karşı geliniz.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ