Erdoğan: Sırtında yumurta küfesi taşımayanlar tabii ki istedikleri gibi atıp tutabilir

 Erdoğan: Sırtında yumurta küfesi taşımayanlar tabii ki istedikleri gibi atıp tutabilir
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekli maaşlarına yapılan zam eleştirilerine cevap verip adaletsizliğin farkında olduklarını belirterek, “Sırtında yumurta küfesi taşımayanlar tabii ki istedikleri gibi atıp tutabilirler. Sorumluluk makamında olmayanlar elbette her aklına eseni söyleyebilirler, ama milletin ülkeyi ve devleti yönetme görevi verdiği bizim için böyle bir durum asla söz konusu değil” dedi. Yayını izlemek için alttaki YouTube linkimizi tıklayabilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kütahya'da düzenlediği mitinge katıldı. Hava yoluyla kente gelen Erdoğan'ı, AK Parti milletvekilleri ile partililer karşıladı. 31 Mart yerel seçimleri için Kütahya'dan aday gösterilen belediye başkan adaylarına destek isteyen Erdoğan, "Türkiye Yüzyılı belediyeciliği için, gerçek belediyecilik için destek istiyoruz. Hanımlar bu konuda en çok size güveniyorum. Her zaman ne diyorum; kale içeriden fethedilir. Yani kaleyi sizler düşüreceksiniz. Şayet hanımlar çok iyi çalışırsa bu iş olur.
Biz kadının iradesinin üstesinden gelemeyeceği hiçbir zorluk tanımıyoruz. Gerçek belediyecilik için söz veriyor musunuz? Gençler, hanımları duyuyorsunuz değil mi? Sizin de onlardan aşağı kalmamanız lazım. Biliyorsunuz, Kütahya'da 31 Mart seçimleri için adaylarımızı Cumhur İttifakı adayı olarak ortak göstermedik. Eser ve hizmet siyasetinde yarışmak için ayrı adaylarla seçime girdik. Hayırda yarış olarak gördüğümüz bu centilmen rekabetin şehrimiz için en güzel şekilde neticelenmesini diliyorum. Hangi partiye mensup olursa olsun, bu ülkenin her bireyinin bizim gönlümüzde ayrı bir yeri var. Seçimler gelir geçer, ama muhabbet baki kalır. Şu hasbilik gök kubbedeki bir hoş seda misali hep devam eder. Rabb'im birliğimizi, beraberliğimizi, dirliğimizi daim eylesin” dedi.

MUHALEFETİ ELEŞTİRDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kütahya mitinginde muhalefeti eleştirerek şunları söyledi:
"Ülkemizin güvenliğine, istikrarına, kazanımlarına, hedeflerine göz dikenlere asla fırsat vermeyeceğiz. Bu millet tarihine, kültürüne, inancına saldırarak sırtını terör örgütlerine dayayanlara en güzel dersi sandıklarda verdi. Şimdi beraber yol yürüyerek hükümette ve belediyede iktidar hülyalarına kapılanları rüyalarından uyandırmaya var mıyız? Bunu yapacağınıza ben inanıyorum. Şu an emniyetten, dedim ne kadar katılım var. Aldığım rakam 35 bin. Tabii sandıklara da bunun yansıması lazım. Kütahya'da hamdolsun böyle bir sıkıntımız yok. Ama şehirlerimizin bir kısmında yapılan kirli ittifakları hep birlikte takip ediyoruz. Aday isimleri sabahtan akşama sürekli değişiyor. Milletimiz engin ferasetiyle kapalı kapılar ardında çevrilen dolapları, yapılan pazarlıkları, sahnelenen alicengiz oyunlarını çok iyi görüyor. Bugüne kadar olduğu gibi 31 Mart'ta partimizle omuz omuza verip, meydanı kirli ittifakların karanlık hesaplarına bırakmayacağız. Türkiye Yüzyılı vizyonu etrafında kenetlenip yolumuza devam edeceğiz.

Ülkemiz Gezi olaylarından beri süren 15 Temmuz ile daha da keskinleşen, 2018'den itibaren iyice alenileşen, bölgesel ve küresel krizlerle daha da derinleşen sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Hamdolsun, önümüze hangi badire çıkarsa çıksın, ülkemize demokrasi ve kalkınma rotasından çıkarmadan hedeflerine doğru ilerletmeyi başardık. Tabi bu arada ciddi bedeller ödedik, ödüyoruz. Milli birliğimize yönelik saldırıları bertaraf ederken, yeri geldi darbecilere karşı canımız pahasına direndik. Yeri geldi sınırımıza dayanan teröristlerle boğuştuk. Cudi Dağı'nda onları mağaralara gömdük, Tendürek'te, Bestler Deresi'nde gömdük, Gabar'da gömdük ve Türkiye'de kendilerine yer bulamadılar. Hiç şüphesiz hayat pahalılığıyla da mücadele ettik. En çok etkilenen kesimlerin başında emeklilerimiz var. Her ne kadar emekli maaşlarını bizden önceki dönemlerle kıyas edilemeyecek seviyelere çıkarmış olsak da gönlümüz vatandaşlarımızın hayatlarını daha iyi şartlarda sürdürmesini diliyor.”

EMEKLİ MAAŞLARI

Emekli maaşlarına yapılan zamma ilişkin eleştirilere de cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda muhalefet partilerinin söylemlerini hatırlatarak, "Kardeşlerim, ekonomi dediğiniz olay diğer boyutlarının ötesinde hesap kitap işidir. Devletin gelir ve giderleri arasındaki dengeyi tutturamazsanız, tıpkı 1970'lerde ve 1990'larda olduğu gibi siyasi, sosyal ve ekonomik çalkantıların pençesine düşmeniz kaçınılmazdır. Türkiye kimi ülkelerin sahip olduğu karşılıksız elde ettiği gelir kaynaklarına sahip değildir. Biz harcadığımız her kuruşu devleti ve milletiyle birlikte çalışıp kazanmak mecburiyetindeyiz. Mesela yaklaşık 11 trilyon lira giderle bağladığımız 2024 bütçemizi ele alalım. Bunun 1 trilyon liradan fazlasını deprem harcamalarına ayırdık. Devletin tüm çalışanları için yaklaşık 3 trilyon lira personel gideri, yatırımlar için 1,6 trilyona yakın kaynak kullanılacak. Emekli maaşları için ayrılan miktar yaklaşık 3 trilyon liraya yakın. Eğitim için 1,6 trilyon lira, sağlık için 1,6 trilyon lira, sosyal yardımlar için 500 milyar lira, mahalli idareler için 860 milyar lira tahsis yaptık. Diğer kalemleri söylemiyorum bile. Kardeşlerim, en düşüğü 10 bin lira emekli maaşı ömrünü kendisinin ve ailesinin geçimi için harcamış vatandaşlarımız için yeterli mi? Elbette, değil. Peki, emekli maaşlarını arzu ettiğimiz düzeye nasıl yükselteceğiz. Devlet ve millet olarak daha fazla çalışacak, daha çok gelir elde edecek, ortaya çıkan kazançtan da emeklilerimize hak ettikleri parayı vereceğiz. Şimdi birileri çıkıyor, emekli maaşlarına 7 bin lira, 10 bin lira seyyanen ekleyelim diyerek kendi akıllarınca emeklilerimizi tahrik ediyor. Bakınız; bizim ülkemizde halihazırda 16 milyon emeklimiz var. Emekli maaşlarına 7 bin lira eklemek demek, bütçeden yaklaşık 1,4 trilyon liralık 10 bin lira eklemek demek. 1,9 trilyon liralık bir kaynağı buraya aktarmak demektir” diye konuştu.

'VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞTIK, ÇABALADIK'

Türkiye'nin yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyümek mecburiyetinde olduğunu belirten Erdoğan, "Sadece kağıt üzerine ekonomik görünümü iyileştirmek alanında yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı büyümeden asla taviz veremeyiz. Makro dengelerle ilgili sorunlarımızı sanayide, teknolojide, ticarette, tarımda, turizmde ve diğer alanlarda büyümeyi sürdürerek çözeceğiz. Dünyanın en gelişmiş, en zengin ülkelerine baktığımızda onların da istihdam ve üretim merkezli bir ekonomik işleyişi hayata geçirmeye çalıştıklarına şahit oluyoruz. Bir dönem terk ettikleri üretim, bugün gelişmiş ülkelerin en kritik yumuşak karnı haline gelmiştir. Türkiye'yi böyle bir duruma asla düşürmeyeceğiz. Savunma sanayiden seramik sektörüne kadar her alanda tasarımıyla, üretimiyle, ihracatıyla ülkemizi dünyanın önde gelen tedarikçileri arasına çıkaracağız. Bu bakımdan Kütahya'nın giderek büyüyen seramik üretimi kapasitesini sadece toprağa ve kimyaya dayalı bir sektörün gelişmesi olarak görmüyoruz. Kütahya'daki bu ivme, aynı zamanda ülkemizin 'Türkiye Yüzyılı'na hazırlanışının bir işaretidir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında başlayıp, devam eden dönemdeki siyasi ve ekonomik gecikmeleri yaşamasaydık; hiç şüphesiz bugün farklı bir yerde olurduk. Milletin sorumluluk verdiği kişiler olarak bize düşen kaçan fırsatlara bakıp, hayıflanmak değil; hem eskinin kayıplarını telafi etmek hem de geleceğin hedeflerini inşa etmektir. Biliyorsunuz; birileri gibi söz verip de sonra kulağının üzerine yatanlardan değiliz. Milletimize verdiğimiz sözlerimizi yerine getirmek için var gücümüzle çalıştık, çabaladık. Eksiklerimiz elbette olmuştur. Ama ülkemize ve milletimize sağladığımız kazanımların büyüklüğünü kimse inkar edemez. Artık bundan sonra milletimize karşı sorumluluğumuz 'Türkiye Yüzyılı' bayrağını zirveye çıkarmaktır" diye konuştu.
Programda Erkan Güral ile Mehmet Fatih Kacır da birer konuşma yaptı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler, kurdele keserek fabrikanın açılışını yaptı. Fabrikayı gezerek yetkililerden bilgi alan Erdoğan'a, Kütahya Porselen Sanat Evi tarafından üretilen porselen tabak hediye edildi.

Kaynak: DHA

  • #cumhurbaşkanı erdoğan #emekli maaş #zaam

Yorum Yap

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan yenikonya.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu habere henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın!
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. yenikonya.com.tr'ye yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
BENZER HABERLER