M. Ergün ŞENCAN
M. Ergün ŞENCAN
smustafaergun@gmail.com

2021 ANOMALİ ÖZETİ

31 Aralık 2021, Cuma günü eklendi.

Esmalardan yansıyan en güzel "Selâm” üzerimize olsun.

 

Gelenek olduğu üzere, geride kalan yıla –kendimizce- bir bakış da biz atalım istedik. Neler yaşandı ve takvim ömrümüz eskirken biz ne dersler aldık acaba? Buyurun, sizlerle "Anomali” bakışı açısından, "geçen yılın haberleri” özeti paylaşalım:

 

 1. Ülkemizdeki Covid vaka sayısı toplamda 9 milyonu aştı. Yaklaşık 82 bin can kaybı yaşanırken; son dönemde virusun varyantlarına Alfa, Beta, Delta, Gamma, Mu ve Omicron da eklendi. Tüm dünyada ise sayı 285 milyon oldu. Yorumsuz!
 2. Çiftlik Bank davasında binlerce kişiyi dolandırıp, Uruguay'a kaçan Mehmet Aydın Türkiye'ye getirildi. Saadet zinciri kurmakla suçlanan firari "tosuncuk” kırmızı bültenle aranıyordu. Gülsek mi ağlasak mı bilemedik, garip halimize...
 3. Felaket bir performans gösteren milli futbolcularımız, aldıkları sonuçlarla sıfır puan ve -7 averajla Euro 2020'nin en "başarısız takımı" olmayı hak etti. Ne liyakat sorgulandı ne ödenen paralar, birkaç cılız ses çıktı ve hepsi yine unutuldu.
 4. Trump taraftarları Washington DC'deki kongre binasına yürüyerek zorla içeriye girdi. Joe Biden görevine başladı, eski başkan Trump devir teslim törenine katılmadı. Kıssa ile hisse: Neyse ki adamlar "Türk gibi!” değiller yoksa çok can yanardı.
 5. Teknolojik kalkınmamız devam etti. TÜRKSAT 5A, Space X firmasına ait bir roket olan Falcon 9'la uzaya gönderildi. Bu "dış güçler” ifadesi cidden sinir bozucu ancak bizi bir salsalar, neler yaparız tarih biliyor!
 6. Türkiye, ilk imzacısı olduğu (2011) İstanbul Sözleşmesi'nden çekildi. Konuya dair spekülasyonlar uzunca bir süre devam etti. Maalesef ne "kadına şiddet” ne de zavallı hayvanlara karşı yapılanlar bitmedi! Cahil, sosyopat ninjalar hala aramızda...
 7. Dev konteyner gemisi Ever Given, Süveyş Kanalı'nı yaklaşık bir hafta boyunca tıkadı. Deniz trafiği felç oldu, sevkiyatların tamamı aksadı. İnsanlığın, kadim "kibir” duyguları karşısında, Titanic benzeri bir felaket (ders) olarak kayıtlara alındı.
 8. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, sözde 1915 olaylarını "Ermeni Soykırımı” olarak tanımladı. Ermenileri kendi aklınca onurlandıran bu zihniyet, ilk defa bu kadar net "Türk düşmanı” olduğunu da ifade etmiş oldu!
 9. Kanada'daki Marieval Yatılı Kilise Okulunun bahçesinde yapılan aramalarda, resmi kayıtlarda yer almayan, 751 çocuğa ait isimsiz mezarlar bulundu. Zengin ülke ve kilise işin içine girince haber pas geçildi. Ders: "Akrep her zaman akreptir!”
 10. İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 66'sı çocuk, 39'u kadın toplam 248 Filistinli hayatını kaybetti, bin 900 kişi de yaralandı. İsrail'in 11 gün süren saldırıları nedeniyle 1800 konut tamamen yıkıldı. Zulümlerden sadece bir tanesi!
 11. İngiltere'de yapılan bir müzayedede 438 bin sterline satılan, merhum Kanuni Sultan Süleyman'ın portresi, eser alıcısı tarafından İBB'ye bağışlandı. Dersimiz: Dünya kültür mirasını yağmalayan zihniyet, çaldıklarını satsa dünyayı alır! Uyanalım!

 

 

Hayra karşı geliniz.

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ