M. Ergün ŞENCAN
M. Ergün ŞENCAN
smustafaergun@gmail.com

NEDEN ANOMALİ?

23 Eylül 2021, Perşembe günü eklendi.

Esmalardan taşan en güzel "Selâm” üzerimize olsun.

Doğum yılları 19 sayısıyla başlayanlar belki hatırlarlar. Milenyuma girmeden hemen önce "Anomali” başlıklı köşe yazıları vardı. İçerikleri genelde hayat ve edebiyat üzerine olurdu. Sanırım zamanı geldi ve tekrar paylaşmak için buradayız. Hemen hafıza tazeleyelim, "anomali” ifadesinden şöyle kısaca bahsedelim.

Anomali, sistemde ortaya çıkan sorunlara verilen bir addır. TDK, terim karşılığı olarak "aykırılık” dememizi öneriyor. Normalin dışında varolan düzensizlik veya bozukluk da denilebilir. Böyle bakınca oldukça olumsuz gibi görünebilir. Peki ya "normal” nedir!

Bu bağlamda unutmamalı ki bilim, sanat hatta din gibi tüm insani değerler, farklı bakış açıları ile gelişmişlerdir. Tadında, dozunda ve edep dairesinde "aykırılık” daima ilerlemek, yenilenmek hatta yükselmek için gereklidir. Ezber bozmak gereken yerlerde, bu arayışı en doğru karşılayan terim de yine anomali olacaktır. 

Suyun 0 ile +4 arasındaki değerlerde özgül ağırlığı artar. Bilinen tüm sıvıların ise azalır. Yani su bile istisnai durumlarda anomaliktir. Kimimize aykırı olmak pek yakışır. Peltek konuşan bir çocuk, farklı ama sempatiktir. Özetle, hastalık ya da illet anlamından daha pozitif bir anlam yükleyerek, yola bu isimle devam edeceğiz. Anomali.

Kelime dağarcığımıza yeni bir katkı yaptığımıza göre sadede gelelim.

Yakın zamanda yaşamış bir Hakk dostu, Lâdikli Ahmet Hüdaî (KS.) böyle ezber bozan şahsiyetlerdendir. Üstelik kendisi, görünüşte çobanlık yapan sıradan birisidir (tabi çobanlığın peygamber mesleği oluşunu saymazsak). Hayatına dair anlatılanlar, değerli aile bireylerinin anıları belgelidir. Adını yaşatan bir dernek mevcuttur. Kıymetli biyografi yazarı Mustafa Özdamar'ın "Lâdikli Ahmet Ağa” isimli kitabında da ince detaylar işlenmiştir.

Kendisini eğiten öğretmen, tüm Anadolu insanının yakından tanıdığı bir kişidir. İlim verilmiş bir zaman gezgini, Hz. Hızır… Tanışmalarının evvelinde okuma yazma bilmediğini, Ahmet Ağa bizzat kendisi şöyle dile getirmiştir:

 

"Bir üstaddan okumadım, yol nedir erkân nedir

İlm-i Zâhir okumadım, kalpteki bûrhan nedir

Ey beni yaratan Hüda'm, cümle bilgi sendedir

Dertliler geldi kapuna, hem dermanı sendedir.”

 

Sözün özü, anomali denince akla ne geleceği kişiye göre değişir. Güzel bakan görür güzeli. Haddi aşmadan, konuya vâkıf olan insanlara bir selamla, burada bir "es” vermek lazım. Merak edenler, internet arama motorlarına:  "Lâdikli Ahmet” yazabilir. Bugünlük söz bu kadar olsun. Hayra karşı geliniz. 

"Her vakte hazır ol; her geceyi Kadir bil, her gördüğünü Hızır bil.”

Yorumlar
Personel Alımı ve Diğer İlanlar için Tıklayınız
SON DAKİKA HABERLERİ