Oyunda Bilgisayar Kasıyor Sebepleri Neler?

Fatih Bayram
İnternet Editörü

- Güncelleme Tarihi:

 Oyunda Bilgisayar Kasıyor Sebepleri Neler?
Oyunda bilgisayar kasıyor sorunu özellikle bilgisayarları oyun oynamak üzere kullanan ve oyun oynayarak vakit geçirmekten hoşlanan kullanıcılar tarafından internet üzerinde sıklıkla araştırılan bir konu haline gelmiştir. Gelişen teknoloji sayesinde internet kullanımı da farklı bir hal almış ve bu durum insanların hobi alışkanlıklarının değişmesini sağlamıştır.

Günümüzde pek çok kişi boş vakitlerini internet üzerinden ve bilgisayardan oynadığı oyunlar ile geçirmekte ve böylelikle kendine yeni bir hobi oluşturmaktadır. Ancak bilgisayarınızın oyunu açtığınız anda kasmaya başlaması oyunu verimli bir şekilde oynamayı engelleyeceği için çözülmesi gereken bir problem olarak ele alınmaktadır.

Oyunun Kendisinden Kaynaklı Meydana Gelen Problemler

Pek çok kişi oyunda bilgisayar kasıyor problemiyle karşı karşıya kaldığında bu sorunun bilgisayarı ve işletim sistemiyle ilgili olduğunu düşünmektedir. Ancak oyun esnasında bilgisayarınızın kasması her zaman bilgisayarınız ya da işletim sisteminiz ile ilgili olmayabilir. Oyunun kendisinden kaynaklı olabilecek donanımsal özellikler ya da hasarlar da oyun esnasında bilgisayarınızın kasmasına ve oyun içinde performans düşüklüğü yaşamanıza neden olabilir. Özellikle uzun süredir oynadığınız ve herhangi bir problemle karşı karşıya kalmadığımız oyunlar aniden kasmaya başlarsa bu durum problemin oyun ile ilgili olduğunu göstermektedir.

Bu problem özellikle oyuna yeni bir güncelleme geldikten sonra meydana gelmektedir. Eğer böyle bir problem yaşıyorsanız ancak oyun tarafından gerçekleştirilen yeni bir güncelleme sorunu çözecektir.

 

bilgisayar kasıyor

 

Bilgisayar İşlemcisinin Oyun İçin Yeterli Olmaması

Oyunda bilgisayar kasıyor sorunun sebebini bilgisayarda aramak gerekirse bilgisayarınızın işlemcisinin yeterli olmadığını görebilirsiniz. Oyun ve buna bağlı olarak bilgisayar teknolojisinin her geçen gün gelişiyor olması ekipmanların birbirinden farklı donanımlara sahip olması gerektiğini göstermektedir. 

 

Öyle ki bilgisayarından kasmadan oyun oynamak ve pek çok farklı oyunda deneyim yaşamak isteyen kullanıcıların işlemci gücünün de büyüdüğünü ve buna imkan tanıyacak bir ekipmana sahip olmaları gerektiğine dair pek çok farklı araştırma yapılmaktadır. Eğer bilgisayarınız yeterli işlemciye sahip değilse oyunlarda sorun yaşıyor olabilirsiniz. Kasma problemi yalnızca tek bir oyunda değil pek çok farklı problemde sürekli olarak meydana geliyorsa bu durumda problem bilgisayarınızın işlemcisinin oyun için yeterli olmadığını göstermektedir. 

Ekran Kartının Yüksek Performans Sunmaması

Bilgisayarlardan oyun oynamayı seven kullanıcıların yaptıkları en büyük hata kaliteli bir oyun deneyiminin yalnızca bilgisayarın işlemcisi ile ilgili olduğunu düşünmelidir. Bu düşünce oyuncuların ekran kartları konusunda büyük bir hataya düşmelerine neden olmaktadır. Bu noktada pek çok oyuncunun iyi bir ekran kartının oyunları çalıştırmak için yeterli olduğuna inandığını ancak bunun çok yanlış bir yargı olduğunu dile getirmek mümkündür. Ekran kartınız yüksek performans sunmuyor ve kaliteli bir işlemci ile senkronize şekilde çalışmıyorsa oyunda bilgisayar kasıyor problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Farklı oyunlarda deneyimler yaşamak ve çeşitli deneyimleri tadarak oyunlarda vakit geçirmek istiyorsanız hem bilgisayarınızın işlemcisinin hem de ekran kartının yüksek performanslı senkronize şekilde çalışabileceğinden emin olmanız gerekmektedir. Aksi halde oyun esnasında bilgisayarınızın yavaşlaması ve kasması oyun içi performansınızı düşürecek ve oldukça rahatsız edici bir hal alacaktır.

eski sabit disk

Eski Bir Sabit Disk Kullanıyor Olmak

Bilgisayarlardan oynanan oyunların kendilerine ait farklı donanımsal özelliklerinin bulunması her bilgisayar için uygun olmamalarına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra bilgisayarların sabit diskleri genellikle depolama alanı gözüyle bakılan ekipmanlar olsa da her modelin kendine ait özelliklerinin olması eski model sabit diskler ile pek çok oyunun işlevsel şekilde oynanmasını imkansız hale getirmektedir. Yeni nesil sabit disklerin çok daha hızlı veri işlemesi bu sabit diskler ile oynanan oyunların daha verimli hale gelmesini sağlarken eski bir sabit disk kullanıyor olmak bilgisayar oyunlarının kasmasına ve performans düşüklüğü yaşamanıza neden olabilir.

Yetersiz Depolama Alanına Sahip Olmak

Oyunda bilgisayar kasıyor problemini yaşamaya neden olan bir diğer etken ise bilgisayarınızda yetersiz depolama alanına sahip olmaktır. Eğer oyunlarda iyi bir performans elde etmek istiyorsanız depolama alanınızda yeterli boşluğa sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir. Tamamı dolu bir sabit disk ne kadar yeni olsa da verileri hızlı işleme konusunda problem yaşayacak ve bu durumda gecikmelere yol açmasını sağlayacaktır. Bu gibi bir sorun yaşamamak için kullanmadığınız dosyaları silmeyi deneyebilir ve böylelikle oyun içi meydana gelen kasma gibi problemlerin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yüzden oyunlarda kasmadan oyun oynamak için:

  • Oyunun sorunsuz olduğundan, 
  • Sisteminizin oyun gereksinimlerini karşıladığından,
  • Ekran kartı ve sabit diskinizin yeterli olduğundan emin olmalısınız.

 

Eğer bunlarda bir sorun yoksa ve yine oyun kasıyorsa bu durumda da oyunu kaldırıp yeniden kurmanız yardımcı olabilir.

Yorum Yap

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan yenikonya.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu habere henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın!
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. yenikonya.com.tr'ye yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
BENZER HABERLER