Okuduğunuzu Anlamayı Geliştirme Yolları

Fatih Bayram
İnternet Editörü
 Okuduğunuzu Anlamayı Geliştirme Yolları

Okumak bir şeyleri anlamak için en çok başvurulan yöntemler arasında yer alır. Fakat zaman zaman okunan bir şeyin anlaşılması daha güç olur. Bu nedenle okuduğunuzu anlamayı geliştirme yolları birçok kişi tarafından merak edilen konular arasında yer alır.

Okunan bir şeyin daha hızlı bir şekilde anlaşılabilmesi için çeşitli yöntemler bulunur. Bu yöntemler denendiğinde okuduğunu daha hızlı bir şekilde anlayabilmek ve kavrayabilmek mümkün olur. Okunan bir şeyin hızlı bir şekilde anlaşılabilmesi için mutlaka dikkat dağıtan bir ortamda olmamak gerekir. Dikkati dağıtan unsurlar ortadan kaldırıldığında da okunan bir şey hızlı bir şekilde anlayabilmek mümkün olur. Ayrıca gürültülü bir ortamda bir şeyler okumak anlamayı güçleştiren durumlar arasında yer alır. Bu nedenle daha sessiz ortamlarda okuma yapılması oldukça önemlidir. Okumayı hızlı bir şekilde anlayabilmek için kelime dağarcığının genişletilmesi de önemlidir. Yeni kelimeler öğrenilerek okuduğunu hızlı bir şekilde anlayabilmek mümkün olur.

Okuduğunuzu Daha İyi Anlamak İçin Neler Yapılmalı?

Okunan bir şeyin daha hızlı bir şekilde anlaşılabilmesi için okunan metnin konusu hakkında detaylı bilgiye sahip olabilmek oldukça önemlidir. Metnin çağrıştırdığı konu hakkında bilgi sahibi olmak okunan metnin daha hızlı bir şekilde anlaşılmasını sağlayan önemli durumlar arasında yer alır. Aynı zamanda okunan yazının uzun olması da anlamayı güçleştiren durumlar arasında yer alır.

Bu nedenle okunan yazının özetini çıkarmak da anlamayı kolaylaştıran durumlar arasında yer alır. Bir paragraf ya da bir metin okunduğunda daha iyi anlayabilmek için tekrar tekrar okumak da oldukça önemlidir. Özellikle anlaşılmayan metinleri tekrar tekrar okuyarak okuduğunu anlayabilmek mümkün olur. Hem sesli hem de bir sessiz bir şekilde metin okuyabilmek mümkündür. Fakat sesli bir şekilde okumak anlamayı kolaylaştıran durumlar arasında yer alır.

Özellikle anlaşılmayan metinlerin yüksek sesle okunması daha hızlı bir şekilde anlatılanı anlayabilmek açısından önemli bir konudur. Son olarak okunmayı kolaylaştırmak için okuma hızını arttırabilmek de önemli bir yöntemdir. Okuma hızı arttırıldığında anlaşılmayan metnin yavaş okumaya göre daha hızlı bir şekilde anlaşılabilmesi de mümkün olur.

Yorum Yap

Önemli Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan yenikonya.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Bu habere henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın!
X
Yorum Yazma Sözleşmesi
“Sayfamızın takipçileri suç teşkil edecek, yasal olarak takip gerektirecek,hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, müstehcen, toplumca genel olarak kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir yorumu bu web sitesinin hiçbir sayfasında paylaşamazlar. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk yorumu gönderen takipçiye aittir. yenikonya.com.tr'ye yapılan yorumlar arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Konhaber başta yukarıda sayılan hususlar olmaz üzere kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen yorum yapan takipçilerine ait ip bilgilerini ve yapmış olduğu yorumları paylaşabileceğini beyan eder ”
BENZER HABERLER